Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii angajat cu jumatate de norma
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

angajat cu jumatate de norma

1 salariat cu jumatate de norma ,are functia de baza f1 are drept la deducerea de baza 125 ron ?.
2 salariat cu un sfert de norma ,avind functia de baza f1 are drept la deducerea de baza 63 ron ?
Deducerea personala la functia de baza pentru venituri brute de pana in 1000 lei si fara persoane in intretinere este de 250 lei indiferent de norma de lucru.
corneliamagda a scris:

Deducerea personala la functia de baza pentru venituri brute de pana in 1000 lei si fara persoane in intretinere este de 250 lei indiferent de norma de lucru.

Pai daca salariul nu e atat de mare incat sa-i acord 250 ? Ma refer la functie de baza 2 ore/zi...
leuca_luminita, utilizator
Nu conteaza valoarea minima a venitului brut.
In cazul in care deducerea personala este mai mare, nu veti avea baza pentru impozitul pe venitul din salarii, acesta fiind zero.
Cornelia Tulpan, Contabil
Codul fiscal prevede :
ART. 56 (1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.

(2) Deducerea personală se acordă pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de până la 1.000 lei inclusiv, astfel:
- pentru contribuabilii care nu au persoane în întreţinere - 250 lei;

......

Asadar, deducerea personala se acorda in functie de valoarea venitului brut realizat si nu in functie de durata timpului de munca prevazut in c.i.m.