Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Se poate infiinta o asociatie culturala cu un singur ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Se poate infiinta o asociatie culturala cu un singur membru? Asociat unic?

Stiu ca este un nonsen, dar un prieten a depus la judecatorie actele pentru a infiinta o asociatie culturala cu un singur membru. Stie cineva ceva?
iacobdragomir a scris:

Multumesc. Atunci cum va explicati ca a putut sa infiinteze o astfel de asociatie?

Ne explicam faptul ca a constituit o fundatie si nu o asociatie.
Fundatia are un alt regim juridic si de aceea exista dreptul persoanei de a constitui o fundatie.

Asociatia nu se poate constitui decat in conditiile legii, asa cum s-a aratat si mai sus in unanimitate.