avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua!
Am o colega care ar dori sa se pensioneze anticipat dar nu cunoaste conditiile in care o poate face si nici procentul de penalizare . Este nascuta in iulie 1954 si lucreaza in invatamant ( invatatoare ) de la 1 septembrie 1954. Va rugam, ne puteti ajuta?

Imi cer scuze! Este incadrata in munca din 1974.
Ultima modificare: Miercuri, 8 Februarie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1954 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 28 de ani si 8 luni, iar stagiul minim de cotizare este de 14 ani si 8 luni.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta la 59 de ani si 10 luni, in luna mai 2014, daca are un stagiu de cotizare de 14 ani si 8 luni;
- pensie anticipata, (fara diminuarea pensiei) la varsta de 55 de ani si 10 luni, in luna mai 2009, daca are un stagiu de cotizare de 37 de ani si 8 luni;
- pensie anticipata partiala, la varsta de 55 de ani si 10 luni, in luna mai 2009, daca are un stagiu de cotizare de 29 de ani si 8 luni.
Ultima modificare: Miercuri, 8 Februarie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Pensie pt limita de varsta in luna mai 2014,la 59 ani si 10 luni,stagiu complet de cotizare este de 29 ani si 8 luni..Daca lucreaza din septembrie 1974 se poate pensiona anticipat(fara penalizare)in luna mai,cand indeplineste conditia de stagiu de contributie de 37 de ani si 8 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata chis001 chis001 Buna seara !nascuta 1954 luna iunie 25,lucrez de la 1 septembrie 1974 si pana-n prezent feb 2013,v-as ruga sa-mi spuneti ma pot pensiona anticipat ,fara a fi ... (vezi toată discuția)
Cand poate iesi la pensie? Vlad2013 Vlad2013 O femeie nascuta la 27 iulie 1954 , care a intrat in invatamant la 1 octombrie 1974, tinand cont de STAGIATURA , \"CAND POATE IESI LA ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata din invatamant chireanu chireanu Sotia lucreaza ca educatoare in invatamant din anul 1975.Datorita restructurarii postului la unitatea la care lucreaza are doua variante:sa mearga la o alta ... (vezi toată discuția)