Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua!
Am o colega care ar dori sa se pensioneze anticipat dar nu cunoaste conditiile in care o poate face si nici procentul de penalizare . Este nascuta in iulie 1954 si lucreaza in invatamant ( invatatoare ) de la 1 septembrie 1954. Va rugam, ne puteti ajuta?

Imi cer scuze! Este incadrata in munca din 1974.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1954 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 28 de ani si 8 luni, iar stagiul minim de cotizare este de 14 ani si 8 luni.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta la 59 de ani si 10 luni, in luna mai 2014, daca are un stagiu de cotizare de 14 ani si 8 luni;
- pensie anticipata, (fara diminuarea pensiei) la varsta de 55 de ani si 10 luni, in luna mai 2009, daca are un stagiu de cotizare de 37 de ani si 8 luni;
- pensie anticipata partiala, la varsta de 55 de ani si 10 luni, in luna mai 2009, daca are un stagiu de cotizare de 29 de ani si 8 luni.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Pensie pt limita de varsta in luna mai 2014,la 59 ani si 10 luni,stagiu complet de cotizare este de 29 ani si 8 luni..Daca lucreaza din septembrie 1974 se poate pensiona anticipat(fara penalizare)in luna mai,cand indeplineste conditia de stagiu de contributie de 37 de ani si 8 luni.