Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inrebare !
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inrebare !

Buna ziua !

Va rog sa-mi spuneti daca se poate si cum trebuie procedat[ce acte sunt necesare],pentu a trece pe numele unei rude de gradul 1[mama],un autoturism care se afla in Italia ?
Mentionez ca autoturismul este cumparat,inmatriculat,si cu toate taxele platite in Romania,iar proprietarul[fiul] nu are posibilitatea sa vina in tara pentru intocmirea actelor,

Va multumesc anticipat !
cu o imputernicire..
cum de se afla autoturismul in italia dar e inmaticulat in Romania?
si in care tara nu poate veni proprietarul..in Ialia sau romania?
Mama e in Romania, fiul si masina in Italia, masina e inmatriculata in Romania si va ramane la fel, se va inmatricula in Romania ?
Fiul va putea imputernici pe cineva sa vanda mamei, insa nu vad cum sa se faca identificarea RAR daca masina e in Italia

ca si acte necesare cam astea ar fi [ link extern ] /
gi-jane2, moderator
aveti interese strict fiscale sau de o alta natura?
fiul poate semna contractul pe care il trimite apoi prin posta mamei care il semneaza la randul ei si este perfect valabil incheiat.
Este vorba de o ruda a mea,a cumparat masina anul trecut cand a venit in concediu in Romania,a plecat cu ea in Italia si acum vrea sa o treaca pe numele mamei sale dar,din cauza serviciului,nu poate veni in Romania.
Ce are de facut?
Multumesc,o zi excelenta!
In Italia s-a adoptat o lege care spune ca toti cei care au acte legale[sedere,munca] si au autoturisme proprietate personala[pe numele lor],indiferent unde sunt inmatriculate,platesc taxe si impozite si acolo,in jur de 3000 E pe semestru.
Pentru a scapa de aceste taxe vrea sa treaca masina pe numele mamei sale si sa plateasca in continuare taxele in Romania dar,din cauza serviciului nu poate veni in tara.
Deci,va rog sa-mi spuneti,daca se poate si ce trebuie sa faca pentru a intocmi aceste acte[vanzare,donatie?] fara sa vina in tara?

Multumesc mult,o zi buna !