Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurat in sistemul public de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurat in sistemul public de sanatate

buna ziua. as dori sa stiu daca eu fiind angajat si asigurat se considera conform legii ca sotia mea care este casnica poate beneficia de asigurarea mea in calitate de coasigurat. Mentionez ca sotia mea nu are nici un fel de venit. Multumesc
Da,sotia dvs. poate capata statut de coasigurat al dvs.dar doar cu conditia ca dvs. sa si solicitati acest lucru angajatorului dvs, pe baza unei cereri.
Mai aveti nevoie de actul sau de identitate, certificat de căsătorie , adeverinta de la fisc ca sotia nu realizeaza venituri proprii, precum şi o declaraţie pe propria răspundere a dvs.prin care declarati că aveti în întreţinere sotia.