Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sa contest sau nu decizia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sa contest sau nu decizia de pensie?

Am primit decizia de pensionare in care sunt specificate mai multe detalii:
1. varsta la data pensionarii -55 ani si 6 luni;
2. numarul lunilor de anticipare - 6 luni;
3. stagiul total de cotizare realizat - 38 ani 10 luni 14 zile;
4. numar total puncte realizate - 48,93739;
5. punctaj mediu anual - 1,60450;
6. valoarea pensiei - 1176 ron .
La dosarul pe care l-am depus la casa de pensii am depus toate necesare calcularii pensiei, incluzand si:
1. Adeverinta de sporuri:spor de munca grea(10ani , procent intre 10% si 20%);
2. Adeverinta de spor pentru munca prestata in timpul noptiidin 1981 pana in 2000, spor de 15% si 25%;
3. Adeverinta din care reiese ca am lucrat 19 ani in grupa a 2 a si 1 an si 6 luni in grupa 1 de munca.
Dupa ce am primit decizia de pensionare si am vazut valoarea pensiei stabilita de casa de pensii, am intrat pe [EDITAT - RECLAMA] si mi-am calculat pensia si eu, introducand datele personale. In datele introduse se numara si sporurile avute si trecute in cartea de munca. Prin calculul facut prin introducerea datelor mi-au iesit niste valori mai mari, dar nesemnificativ ( adica punctaj pensie -50 puncte ,punctaj mediu anual-1.66, valoare pensie 1220 ron) . Diferenta dintre calculul casei de pensii si calculul meu pe calculator nu este mare si parca nu m-as impiedica de aceasta diferenta, pentru a spune ca e necesar sa contest decizia. Dar in programul de pe calculator eu nu am introdus nici o data cu privire la grupele de munca in care am lucrat si nici la sporurile de noapte cu caracter permanent, pentru care am depus adeverinte corecte , conform legii.
Oare casa de pensii nu mi-a adaugat nici un punctaj pentru cei 21 ani de grupa si nu nici pentru munca pe timpul noptii? Adeverintele depuse sunt perfect corecte, altfel mi s-ar fi spus atunci , la depunerea dosarului. Sfatuiti-ma, va rog, ce pot face.
Cu mult respect , va multumesc anticipat !
Gabriela Pintea, Consilier juridic
[EDITAT - RECLAMA iar dvs. o sa va dau avertisment la proxima mentionare a acestui site]

In aplicatia respectiva, nu trebuie sa adaugati sporurile primite dupa aprilie 1992 pentru ca acestea sunt incluse in salariu. In pagina principala a respectivei aplicatii veti gasi ca trebui sa adaugati punctajul suplimentar care se calculeaza conform paginii date in spatiul albastru.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Am gasit spatiul albastru in care ar trebui sa introduc date referitoare la punctajul suplimentar, dar accesand acest spatiu, nu am aflat nimic, (mi-a dar o eroare). Imi cer scuze, poate ca nu am nivelul de intelegere necesar, asa incat am sa va rog sa imi explicati altfel pentru a ma putea lamuri.
"

Articolul 1651 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 1651. - (1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si/sau grupa II de munca, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in situatia in care, la recalcularea pensiilor in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, aprobata cu completari prin Legea nr. 78/2005, cu completarile ulterioare, pentru determinarea punctajului mediu anual s-a utilizat vechimea in munca necesara deschiderii dreptului la pensie prevazuta de acte normative cu caracter special.
(3) De cresterea punctajelor anuale prevazuta la alin. (1) beneficiaza si persoanele ale caror drepturi de pensie s-au deschis in perioada 1 aprilie 2001-2 noiembrie 2008 inclusiv, cu respectarea conditiilor prevazute la art. 782 alin. (2)."

Oare ma incadrez la punctul 2 din acest articol din legea 209/2008?Habar nu am. Imi cer scuze, dar daca puteti sa -mi veniti in ajutor, facandu-ma sa pricep ceva, va rog sa o faceti si va multumesc pentru intelegere, rabdare si raspuns.