avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... atragerea raspunderii patrimoniale
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

atragerea raspunderii patrimoniale

in mai 2008 am cesionat partile sociale ale S.R.L ,am incheiat un P.V. prin care noul adm. se angaja sa faca inreg. la O.R.C.Inregistrarea la ORC s-a facut dupa o luna ,timp in care a incheiat in numele meu 3 contravte de leasing.Neplatind ratele soc. de leasing a cerut insolventa.Am formulat plangere penala impotriva persoanei pt. fals,am fost expertizat grafoscopic.In aug. 2009 soc. de leasing a cerut insolventa firmei.Pe 08.02.2012 am primit de la lichidator o instiintare privind atragerea raspunderii mele pt. suma de incasat a S.rL la data cesiunii.Mentionez ca S.R.L nu avea datorii la banci,buget,furnizori.
Cel mai recent răspuns: pavalutagigi , utilizator 16:18, 12 Februarie 2012
aveati obligatia cand ati cesionat sa inregistrati actul la ORC

am incheiat un P.V. prin care noul adm. se angaja sa faca inreg. la O.R.C

Obligatia inregistrarii la ORC a actului modificator era a dvs ...

Pe 08.02.2012 am primit de la lichidator o instiintare privind atragerea raspunderii mele pt. suma de incasat a S.rL la data cesiunii

informatia astfel exprimata eu nu o inteleg .. ce anume va cere lichidatorul ??
sa explic ce s-a intamplat cu sumele pe care le avea de incasat SRL la 30.06. 2008.
daca persoana a careia i-am cesionat a semnat in fals ,eu raspund?
lichidatorul vrea sa explic ce s-a intamplat cu sumele pe care le avea de incasat SRL la 30.06. 2008.



daca persoana a careia i-am cesionat a semnat in fals ,eu raspund?
lichidatorul vrea sa explic ce s-a intamplat cu sumele pe care le avea de incasat SRL la 30.06. 2008.
care ar fi urmarile?





Alte discuții în legătură

Raspundere ONU EMIL ONU EMIL Am cesionat in 2008 la notar prin act aditional la act constitutiv partile sociale fara pretentii.Notarul a spus ca ulterior voi face P.V -le cu noul adm. ... (vezi toată discuția)
Faliment ONU EMIL ONU EMIL Am cedat o firma unei alte persoane care a inregistrat-o la O.N.R.C. Daca firma dupa o perioada de timp de la preluarea de catre noua persoana intra in ... (vezi toată discuția)
Fidejusor pavalutagigi pavalutagigi Daca am instrainat in 07.07.2008 o S.C. in care eram fidejusor A (pt. leasing) ,in care se spune ca prin prezentul contract renunta la dreptul de discutiune ... (vezi toată discuția)