Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale fidejusor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

fidejusor

Daca am instrainat in 07.07.2008 o S.C. in care eram fidejusor A (pt. leasing) ,in care se spune ca prin prezentul contract renunta la dreptul de discutiune si diviziune ,unei alte persoane Bcare in calitate de adm. a mai platit pana in dec. 2008 suma de 10.000 lei,eu administratorul A (fidejusor )mai am vreo obligatie fata de soc. de leasing?.
In febr. 2009 contractul s-a reziliat si adm. B a semnat un P.V. de predare a utilajului in 28.04.2009 catre o soc. de recuperare. ,Il angajeaza in vreun fel semnarea P.V.
Nu-l angajeaza, as zice ca-l degreveaza de obligatii. Asta daca s-a incheiat un contract de novatie cu schimbare de debitor, asa cum banuiesc ca s-a intamplat.
S-a instrainat S.C. cu modificare la ORC fara a anunta soc. de leasing ,fidejusor figurez eu pers. initiala A .
ONU EMIL, utilizator
Daca s-a predat utilajul nu vad ce obligatii de plata mai subzista, poate doar eventualele rate scadente pana la rezolutiunea contractului de leasing. Pentru acele rate scadente si neplatite raspundeti in calitate de fidejusor in solidar cu persoana juridica.