Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot inscrie masina daca scrie pe cartea masinii ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot inscrie masina daca scrie pe cartea masinii ''omologari inviduale''?

pot inscrie masina daca scrie pe cartea masini omologari inviduale? sau ce inseamna? la ce se refera?
Omologarea individuala se efectueaza pentru vehiculele rutiere prezentate la RAR si care se gasesc intr-una din urmatoarele situatii:
a) vehicule rutiere noi, fabricate, importate sau introduse in Romania, in numar de cel mult 10 bucati de acelasi tip, de catre aceeasi persoana juridica sau fizica. Sunt exceptate vehiculele noi pentru care se poate prezenta originalul certificatului de conformitate emis de catre constructor.
b) vehicule rutiere utilizate, care nu au mai fost inmatriculate in Romania. Sunt exceptate vehiculele care au fost inmatriculate ultima data intr-un stat membru al Uniunii Europene si a caror configuratie nu difera de aceea cuprinsa in documentul de inmatriculare.
c) vehicule rutiere inmatriculate in Romania, dar la care s-au modificat caracteristicile constructive mentionate in CIV.
Omologarea individuala se acorda unui vehicul care are un numar de identificare valid, indeplineste conditiile constructive precizate in RNTR-7 si care a fost declarat admis la verificarea starii tehnice efectuata in baza planului de operatii din RNTR-1.
Un vehicul caruia i s-a acordat omologarea individuala primeste de la RAR cartea de identitate a vehiculului.
In situatia mentionata de dvs,daca in CIV este facuta mentiunea,rezulta ca este vorba despre vehicul care se afloa in situatia pct c)
ynocentta, utilizator
Puteti inscrie masina.
Omologare individuala se face atunci cand vehiculele nu detin omologarea tip.
Stefan Bicov, Avocat