Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA ajustare tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

ajustare tva

as dori sa stiu care sunt inreg contabile pt ajustare tva .Trecere de la platitor de tva la neplatitor soc desf comert cu amanuntul Va multumesc
Calculati TVA la stocul de marfa ramas si inregistrati 635=4426.

Cu aceasta inregistrare va creati obligatia de plata a TVA-ului care in momentul inregistrarii initiale l-ati dedus din factura de achizitie.
Gabrielle Monique a scris:

Calculati TVA la stocul de marfa ramas si inregistrati 635=4426.

Cu aceasta inregistrare va creati obligatia de plata a TVA-ului care in momentul inregistrarii initiale l-ati dedus din factura de achizitie.

nicidecum ajustarea tva nu reprezinta o cheltuiala, ci urmeaza ca acel tva sa fie inclus in costul marfii.

Note 371 = 401 cu + si 4426 = 401 cu -

Concomitent 371 = 4428 cu "-" tva-ul aferent pretului de achizitie si 371 = 378 cu + diferenta intre 4428 si 4426.