avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1691 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA ajustare tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

ajustare tva

as dori sa stiu care sunt inreg contabile pt ajustare tva .Trecere de la platitor de tva la neplatitor soc desf comert cu amanuntul Va multumesc
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 16:13, 13 Februarie 2012
Calculati TVA la stocul de marfa ramas si inregistrati 635=4426.

Cu aceasta inregistrare va creati obligatia de plata a TVA-ului care in momentul inregistrarii initiale l-ati dedus din factura de achizitie.
Gabrielle Monique a scris:

Calculati TVA la stocul de marfa ramas si inregistrati 635=4426.

Cu aceasta inregistrare va creati obligatia de plata a TVA-ului care in momentul inregistrarii initiale l-ati dedus din factura de achizitie.


nicidecum ajustarea tva nu reprezinta o cheltuiala, ci urmeaza ca acel tva sa fie inclus in costul marfii.

Note 371 = 401 cu + si 4426 = 401 cu -

Concomitent 371 = 4428 cu "-" tva-ul aferent pretului de achizitie si 371 = 378 cu + diferenta intre 4428 si 4426.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecere de la neplatitor la platitor de tva negut_dorina negut_dorina buna seara ,pt o soc de comert cu amanuntul pana la 30.06.2012 a fost neplatitor de tva in 371=13222.74 in 378=3811.63 ron, soldul din 371 cuprinde adaosul + ... (vezi toată discuția)
Ajustare tva NEG_DORI NEG_DORI va rog vreau sa stiu si eu care sunt inreg contabile la ajustare tva stoc de marfa comert cu amanuntul trecere de la platitor de tva la neplatitor .imi ... (vezi toată discuția)
Tva negut_dorina negut_dorina buna ziua , o soc s-a infiintat ca neplatitoare de tva cu 01.09.2012 din 01.10.2012 s-a trecut platitoare de tva .as dori sa stiu si eu inreg contabile ca ... (vezi toată discuția)