Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

care sunt varientele de pensionare inainte de limita de varsta, daca am vechime in munca din 1981, cu 7 ani in mediu toxic, grupa 0 si varsta de 49 ani?
Multumesc
1. Pentru un barbat de varsta dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti beneficia de:
- pensie de limita de varsta, la 65 de ani:
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, daca aveti un stagiu de cotizare de 35 de ani;
- pensie anticipata (fara diminuarea pensiei), la 60 de ani daca aveti un stagiu de cotizare de 43 de ani.

3. - Nu exista grupa 0 de munca.
- Pentru mediu toxic se acorda spor de toxicitate, nu se reduce varsta de pensionare.

4. Uitati-va pe carnetul de munca si spuneti daca este ceva inregistrat acolo in legatura cu gr.I sau gr. a II-a de munca (si spuneti si data nasterii).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane