avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 857 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

care sunt varientele de pensionare inainte de limita de varsta, daca am vechime in munca din 1981, cu 7 ani in mediu toxic, grupa 0 si varsta de 49 ani?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:55, 12 Februarie 2012
1. Pentru un barbat de varsta dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti beneficia de:
- pensie de limita de varsta, la 65 de ani:
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, daca aveti un stagiu de cotizare de 35 de ani;
- pensie anticipata (fara diminuarea pensiei), la 60 de ani daca aveti un stagiu de cotizare de 43 de ani.

3. - Nu exista grupa 0 de munca.
- Pentru mediu toxic se acorda spor de toxicitate, nu se reduce varsta de pensionare.

4. Uitati-va pe carnetul de munca si spuneti daca este ceva inregistrat acolo in legatura cu gr.I sau gr. a II-a de munca (si spuneti si data nasterii).
Ultima modificare: Duminică, 12 Februarie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata gaby76 gaby76 - M, nascut in mai 1963 - vechime neintrerupta pe cartea de munca din aug. 1981 (35 ani peste cateva zile) - aceasta perioada include si perioadele de: ... (vezi toată discuția)
Pensionare brezel brezel va rog sa-mi spuneti barbat nascut in octombrie 1954 cu 41 ani in campul muncii unde este inclusa si armata de 1.5 ani din care inainte de 2001 2 ani si 4 ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata Derulator Derulator Am 54 ani, o vechime in munca de 30 ani (fara armata si facultate), si lucrand in siderurgie, castig inca aprox. 5 ani la vechimea in munca. Ma pot pensiona ... (vezi toată discuția)