Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Clasa pregatitoare
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Clasa pregatitoare

Copilul meu este nascut pe 10 ianuarie 2007,anul acesta a implinit 5 ani .Vreau sa-l inscriu la clasa pregatitoare in toamna, dar... metodologia zice ca doar cei ce implinesc 6 ani pana la sfarsitul acestui an pot fi inscrisi la clasa pregatitoare. Copilul meu face 6 ani cu 10 zile mai tarziu decat ultima zi a anului acesta, prin urmare nu poate fi inscris si o sa-l inscriu la 6ani si 8luni in clasa pregatitoare si la 7 ani si 8 luni in clasa 1? Vad ca clasa pregatitoare devine obligatorie si deci nu se poate sari sau pot inscrie copilul direct in clasa 1 la 6 ani si 8luni ca la 7ani si 8 luni mi se pare deja prea mare sa fie in clasa1 ? Va intreb asta pentru ca la telverde din judetul meu e nr. ocupat tot timpul....
buna ziua ,si eu as vrea sa fiu in situatia asta ,nu mas grabi cu inscrierea ,are timp toata viata sa invete