Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Timpul obligatoriu de cotizare intre doua concedii de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Timpul obligatoriu de cotizare intre doua concedii de crestere copil

Buna ziua!
Mi-as mai dori inca un copil. Momentan sunt in CC1, care se va termina in 14.12.2012. Primul copil s-a lasat destul de mult asteptat, asa ca nu stiu cand va veni cel de-al doilea, dar m-ar interesa sa stiu daca sunt conditionata sa am cel putin un an lucrat intre cele doua concedii. Sau ma pot intoarce la lucru insarcinata fiind sa lucrez cate luni imi vor fi ramas, apoi sa intru in prenatal. Vorbesc ipotetic, dar nu vreau sa fac ceva in necunostiinta de cauza. Ma puteti ajuta cu cateva informatii legate de legislatia in domeniu. Va multumesc anticipat.
Nu sunteti conditionata sa aveti un an de zile lucrat intre cele doua CCC , intrucat in calculul celor 12 luni pentru CCC 2 se va lua in considerare si perioada in care ati beneficiat de concediu si indemnizatie lunara pentru cresterea primului copil.
Buna ziua!
As dori sa va mai intreb:
- daca data nasterii aprox pentru bb2 este 25,12,2012, iar CCC1 se termina in data de 14,12,2012, in acest caz din CCC1 trec in pre-natal/post natal si apoi in CCC2?
Va multumesc!
Din CCC1 trebuie sa reveniti la munca/ somaj, apoi sa intrati in concediu de maternitate si apoi in CCC2 ....
Multumesc.