avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat nastere copil
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat nastere copil

buna ziua,
am si eu o intrebare. certificatul de nastere pentru copii (mici) se elibereaza doar mamei sau si tatalui? daca ma duc la primarie ce anume imi trebuie pentru a obtine altul?
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 12:30, 15 Februarie 2012
Se elibereaza oricarui parinte, sunt egali in drepturi.
ACTE NECESARE

Certificatul medical de constatare a nasterii
Actul de identitate al mamei
Certificatul de nastere al mamei – daca este divortata sau necasatorita
Certificat de casatorie
Declaratia de stabilire a numelui copilului in cazul in care parintii au nume de familie diferite
Buletinul de identitate al declarantului in situatia in care parintii copilului nu sunt casatoriti
eu-ro a scris:

... daca ma duc la primarie ce anume imi trebuie pentru a obtine altul?


Cum adica altul?
Probabil ca vrea sa obtina un duplicat .. posibil sa-l fi pierdut de vrea sa solicite un nou certificat de nastere ...

Sa vedem ce mai zice utilizatorul, ca pentru duplicat trebuie altceva decat i s-a spus pana acum.
De aceea am intrebat :)

Alte discuții în legătură

Duplicat certificat de nastere handsu handsu In ce conditii se poate solicita de la Starea civila o copie de pe Certificatul de nastere necesara la preschimbarea Cartii de identitate expirate ? Cum se ... (vezi toată discuția)
Pierdut certificat de nastere ovidiuove10 ovidiuove10 Pentru ami procura duplicatul certificatului de nastere unde trebuie sa ma duc? (vezi toată discuția)
Certificat de nastere izabella651 izabella651 ce pot sa fac dak am ramas fara certificatul de nastere si a fost deja scos un duplicat?? (vezi toată discuția)