Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat nastere copil
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat nastere copil

buna ziua,
am si eu o intrebare. certificatul de nastere pentru copii (mici) se elibereaza doar mamei sau si tatalui? daca ma duc la primarie ce anume imi trebuie pentru a obtine altul?
Se elibereaza oricarui parinte, sunt egali in drepturi.
ACTE NECESARE

Certificatul medical de constatare a nasterii
Actul de identitate al mamei
Certificatul de nastere al mamei – daca este divortata sau necasatorita
Certificat de casatorie
Declaratia de stabilire a numelui copilului in cazul in care parintii au nume de familie diferite
Buletinul de identitate al declarantului in situatia in care parintii copilului nu sunt casatoriti
eu-ro a scris:

... daca ma duc la primarie ce anume imi trebuie pentru a obtine altul?

Cum adica altul?
Probabil ca vrea sa obtina un duplicat .. posibil sa-l fi pierdut de vrea sa solicite un nou certificat de nastere ...

Sa vedem ce mai zice utilizatorul, ca pentru duplicat trebuie altceva decat i s-a spus pana acum.
De aceea am intrebat :)