Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale termen raspuns reclamatie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

termen raspuns reclamatie

astazi am facut o reclanatie in scris unei banci...care este termenul legal de raspuns si care ar fi legea care guverneaza aest subiect ?
constantin
Dreptul de petiţionare ARTICOLUL 51-Constitutia Romaniei
(1) Cetăţenii au dreptul să se adreseze autorităţilor publice prin petiţii formulate numai în numele semnatarilor.

(2) Organizaţiile legal constituite au dreptul să adreseze petiţii exclusiv în numele colectivelor pe care le reprezintă.

(3) Exercitarea dreptului de petiţionare este scutită de taxă.

(4) Autorităţile publice au obligaţia să răspundă la petiţii în termenele şi în condiţiile stabilite potrivit legii.

Ordonanta nr. 27 din 30 ianuarie 2002

privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor

ART. 8

(1) Autoritatile si institutiile publice sesizate au obligatia sa comunice petitionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrarii petitiei, raspunsul, indiferent daca solutia este favorabila sau nefavorabila.

(2) Pentru solutionarea petitiilor primite de la o alta autoritate sau institutie publica, potrivit art. 6 alin. (4), curge un nou termen de 30 de zile.
andymaurul, utilizator
30 ZILE