avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1036 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale termen raspuns reclamatie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

termen raspuns reclamatie

astazi am facut o reclanatie in scris unei banci...care este termenul legal de raspuns si care ar fi legea care guverneaza aest subiect ?
constantin
Cel mai recent răspuns: MARGARETA STANCIU , Avocat 19:19, 14 Februarie 2012
Dreptul de petiţionare ARTICOLUL 51-Constitutia Romaniei
(1) Cetăţenii au dreptul să se adreseze autorităţilor publice prin petiţii formulate numai în numele semnatarilor.

(2) Organizaţiile legal constituite au dreptul să adreseze petiţii exclusiv în numele colectivelor pe care le reprezintă.

(3) Exercitarea dreptului de petiţionare este scutită de taxă.

(4) Autorităţile publice au obligaţia să răspundă la petiţii în termenele şi în condiţiile stabilite potrivit legii.


Ordonanta nr. 27 din 30 ianuarie 2002

privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor


ART. 8

(1) Autoritatile si institutiile publice sesizate au obligatia sa comunice petitionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrarii petitiei, raspunsul, indiferent daca solutia este favorabila sau nefavorabila.

(2) Pentru solutionarea petitiilor primite de la o alta autoritate sau institutie publica, potrivit art. 6 alin. (4), curge un nou termen de 30 de zile.
Ultima modificare: Marți, 14 Februarie 2012
andymaurul, utilizator
30 ZILE

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

În cât timp trebuie o primărie să-ți dea răspuns la o cerere ... Togo 83 Togo 83 În cât timp trebuie o primărie să-ți dea răspuns la o cerere depusă ? (vezi toată discuția)
Nu am primit răspuns la plângere RPDiana RPDiana Buna ziua, La finele anului 2018 , am facut o plangere ( cu nr de inregistrare ) la adresa primarieie din comuna in care lcuiesc, vis a vis de niste stalpi ... (vezi toată discuția)
Emag reclamatii Dana31 Dana31 Pe ce temei legal poti da Emag-ul in judecata ca ai platit niste produse si nu ti-au fost livrate,ba din contra ai facut reclamatii si nici nu ti s a raspuns ... (vezi toată discuția)