Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... ce contributii se platesc la asociatiile de locatari ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

ce contributii se platesc la asociatiile de locatari cu conventii civile

Buna ziua.
Doresc si eu un ajutor daca se poate,avem 4 conventii civile .dintre care unul este cenzorul care are cm in alta parte ,presedintele este pensionar iar administratorul+femeia de servici nu mai lucreaza in alta parte.
Mentionez ca s-a platit tot anul trecut 16%.S-a depus declaratia 100.
Acum am primit avertisment de la Finante ca trebuie depusa si declaratia 112.
Intrebarea mea este daca avem conventii civile de ce trebuie sa depunem 112 si sa platim diferenta de impozit ca la contractele de munca.???X-(X-(Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Va multumesc.

Daca sunt angajati cu CIM. :
- pentru salariati se retin:
CAS individual 10.5 %
ªomaj 0.5 %
Asigurări de sănătate 5.5 %
Impozit pe salariu 16%
- angajatorul plateste
CASS 5.2 %
ªomaj 0.5 %
CAS 20.8 %
FNUASS 0.85 %
Fond de risc si accidente 0.4 %*
Fond creanţe salariale 0.25 %
Administratorul si femeia de serviciu, deoarece presteaza o activitate dependenta, conform Codului Fiscal, art.7 (2.1), trebuie angajati cu CIM cu timp de lucru partial.
Cenzorul ales de proprietari si, eventual, presedintele asociatiei sau alt membru al comitetului executiv sunt indemnizati in baza unui contract de mandat, Codul Fiscal, art.55 (2.d2).
Aceste functii fiind salarizate si similare sunt inscrise in Decl.112, in sectiuna A ,care se depune trimestrial
Pentru aceste functii se plateste impozitul de 16% si toate contributiile pentru asigurat si angajator aferente

Sunteti in ilegalitate totala. Rugati-va sa nu vina vreun control ca veti avea de platit amenzi grele.

Pt presedinte si conzori se incheie contract de mandat, iar pentru administrator si femeie de serviciu contract individual de munca.
Nu are nici o importanta ca mai sunt pensionari sau angajati in alta parte etc.
multumesc.
deci pentru presedinte si cenzor ce impozit platesc daca le fac contract de mandat??
pentru administrator si personal servici la fel ce impozit platesc daca intocmesc contract individual de munca??
ce fel de declaratii am de depus lunar?
va multumesc de atentie si va rog mult cu un raspuns.
o seara buna va doresc.
cu stima.:">