Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract perioada determinata - suspendare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract perioada determinata - suspendare

Buna ziua ,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema. Avem o situatie cand angajatul doreste sa intre in concediu fara plata , dar are contract pe perioada determinata. Am auzit pareri ca se poate suspenda contractul de munca pe perioada determinata si pareri ca nu se poate suspenda. Va rog sa ma lamuriti, deoarece la Art. 54 din Codul Muncii, la sectiunea Suspendarea contractelor scrie ca se poate suspenda cu acordul partilor in cazul in care angajatul are nevoie de CO fara plata pentru formare profesionala sau interese personale. Dar nu se precizeaza daca cel pe perioada deteminata sau nedeterminata. Am sunat intr-o zi si la ITM si cei de acolo mi-au spus ca trebuie modificat contractul pe perioada nedeterminata si apoi suspendat. Apoi ma duc la art 87, unde se spune ca salariatii cu contract individual de munca pe durata determinata nu vor fi tratati mai putin favorabil decat salariatii permanenti comparabili, numai pe motivul duratei contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor in care tratamentul diferit este justificat de motive obiective.

Societatea nu doreste sa ii modifice contractul angajatului cu o perioada nedeterminata.

Cum este corect sa procedez?
Micaela Tudor, utilizator
In speta, salariatul poate intra in CFP . Nu exista nicio interdictie in acest sens ... insa durata acestuia nu poate depasi durata pentru care a fost incheiat c.i.m. ...
Puteti sa-i acordati concediu fara plata, chiar daca are CIM pe perioada determinata.
Beneficiaza de aceleasi drepturi ca si salariatii angajati pe perioada nedeterminata.
La Art. 87 din Codul Muncii scrie:
(1) Referitor la condiţiile de angajare şi de muncă, salariaţii cu contract individual de muncă pe durată determinată nu vor fi trataţi mai puţin favorabil decât salariaţii permanenţi comparabili, numai pe motivul duratei contractului individual de muncă, cu excepţia cazurilor în care tratamentul diferit este justificat de motive obiective.
La Art. 86 este vorba despre altceva - probabil ca ati scris "din viteza".
Articolele de la 49 pana la 54 din Codul Muncii se refera la toate cazurile suspendare si interdictie de suspendare a CIM.
Desigur, durata concediului fara plata nu poate depasi durata pentru a fost incheiat CIM.
ligadiangeli, utilizator
Va multumesc pentru raspunsuri!