avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 125 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... diferențe sume câștigate prin ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

diferențe sume câștigate prin sentințe, coonf.OG.79/2009

Bună ziua, vă rog f.mult ,dacă puteți să-mi trimteți textul din M.O.nr.864/8 .12.2011 în care a fost publicată Legea 230/2011 pentru aprobarea O9.U. nr.79/2009 acolo unde scrie ca sumele câștigate în instanțele de judecată , eșalonate pe ani, se plătesc fără indici de inflație.
Eu nu am abonament la Monitorul Oficial și am dat căutare dar nu-mi deschide decât pagina unde pot vedea eșalonarea, în procente pe ani și pe mine mă interezează unde scrie că la aceste sume nu se aplică indici de inflație și se rețin numai contribuțiile de angajator.
Nu știu dacă m-am făcut înțeleasă prin expimare.
Vă mulțumesc f.f.mult!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:16, 16 Februarie 2012
Legea 230/2011 pentru aprobarea OUG 71/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar.

Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 864 din 8 decembrie 2011

Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

Articol unic
Se aproba Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 71 din 17 iunie 2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 416 din 18 iunie 2009, cu urmatoarea modificare:
La articolul 1, alineatele (1) si (2) vor avea urmatorul cuprins:
"Art. 1
(1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii pana la data de 31 decembrie 2011, se va realiza dupa o procedura de executare care incepe astfel:
a) in anul 2012 se plateste 5% din valoarea titlului executoriu;
b) in anul 2013 se plateste 10% din valoarea titlului executoriu;
c) in anul 2014 se plateste 25% din valoarea titlului executoriu;
d) in anul 2015 se plateste 25% din valoarea titlului executoriu;
e) in anul 2016 se plateste 35% din valoarea titlului executoriu.
(2) In cursul termenului prevazut la alin. (1) orice procedura de executare silita se suspenda de drept."


Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (2) din Constitutia Romaniei, republicata.
========

OUG 71 2009 privind plata unor sume prevăzute în titluri executorii având ca obiect acordarea de drepturi salariate personalului din sectorul bugetar, actualizata 2011 o puteti gasi aici[ link extern ]

~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata drepturi salariale restante. Filip Alexandru Filip Alexandru Exista o hotarare definitiva din recurs din toamna lui 2012, pentru plata drepturile salariale incepand cu momentul destituirii, iar in conformitate cu ordinul ... (vezi toată discuția)
Modificarea si completarea oug nr. 71/2009 byzu_68 byzu_68 exista in discutie sau deja in monitorul oficial aceasta modificare si completare? 1. La articolul 1, dupa alineatul (1) se introduce un nou alineat, ... (vezi toată discuția)
Oug 71/2009 - drepturi salariale obtinute in instanta Goguvoinicu Goguvoinicu Buna ziua! OUG 71/2009 reglementeaza drepturile salariale obtinute prin hotariri judecatoresti definitive in cursul anului 2009!! Dar cele din 2010???? NU ... (vezi toată discuția)