Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional.

salutare.
un act aditional la contract de muncase depune in termen de 5 zile de la perfectare la itm.
deci, eu pot sa inchei un act cu data de 07.11.2008 in care modific functia sau slariul unui angajat incepand cu 01.11.2008. este corect? a intampinat cineva probleme la itm intr-un caz asemanator?
LEGE Nr. 130 din 20 iulie 1999 privind unele masuri de protectie a persoanelor incadrate in munca:
Art. 9 (2) Angajatorii sunt obligati sa depuna la inspectoratele teritoriale de munca de pe raza unde isi desfasoara activitatea, inclusiv la punctele de lucru, daca sunt in alt judet decât in cel unde societatea comerciala isi are sediul:
a) actele privind incheierea, executarea, suspendarea, modificarea si incetarea contractelor individuale de munca, in termen de 5 zile de la perfectarea acestora;

Se tine seama de zile lucratoare, mergeti la inspector cu AA(actul aditional).
de fapt, eu vreau sa stiu daca e bine ca azi sa modific ceva din urma ( cu 01.11).
Eu am inregistrat la ITM un asemenea act adit ieri si nu a avut nimeni nimic de comentat. am auzit si alte cazuri incheiate cu succes. Duceti-va linistit si-l inregistrati.
Succes! :)
merci. ma duc luni la itm. sa vedem ce-o sa iasa:D
Da, se poate intocmi un act aditional cu data de 07.11.2008 si care intra in vigoare cu 01.11.2008.
Il duceti luni la ITM.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane