Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... legea 169/2002
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

legea 169/2002

Buna ziua
Imi puteti spune cand a intrat in vigoare legea 169/2002?
Ea a fost publicata in MO pe 18 aprilie 2002(261/2002) , dar nu spune cand intra in vigoare.
A fost adoptata in 19 martie 2002.
Multumesc anticipat.
Constitutia Romaniei:

ARTICOLUL 78
Legea se publică în Monitorul Oficial al României şi intră în vigoare la 3 zile de la data publicării sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei.

Daca nu exista o prevedere speciala in lege, inseamna ca a intrat in vigoare la 3 zile de la data publicării in Monitorul Oficial.
Stimate domn, aceasta lege este de ceva timp, mai bine luati-va Codul penal sau de procedura penala actualizat deoarece acestea au mai fost modificatee de o alta serie de legi din 2002 pana in prezent.