Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... lichidare firma fara datorii
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

lichidare firma fara datorii

Cum se poate lichida o societate care nu are datorii la stat dar asociatii nu sunt gasiti si nu s-au prezentat actele contabile. Mentionam ca ultimul bilant incheiat este anterior primului an de postare a acetora pe site-ul Ministerului finantelor. Cum se poate face bilantul de inchidere?
Dvs.ce calitate aveti?
expert contabil, colaborator lichidatorului, dar nu am intalnit o situatie in care sa nu am un ultim bilant pentru a intocmi bilantul de inchidere.
Societatea este in procedura lichidarii? Cine a cerut lichidarea? S-a pronunat o instanta asupra ei?
Dizolvarea societatii este ceruta de Oficiul National al Registrului Comertului in temeiul art. 30 dn L.359/2004. Asociatii nu sunt de gasit si nu s-a intrat in posesia actelor contabile, insa sociatatea nu are datorii la stat.
In astfel de cazuri eu intocmesc un raport care poarta titlul "SITUAŢIA FINANCIARÃ DE LICHIDARE" în conformitate cu prevederile art. 263 alin. 11 din Legea 31/1990.
Raportul cuprinde exact ce ati prezentat dvs pe forum.
Documentul il depun la ORC spre mentionare in reg si publicare pe site-ul ORC