Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Garantie chirie spatiu
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Garantie chirie spatiu

O societate comerciala are ca activitate principala inchirierea si subinchirierea de spatii.Pentru inregistrearea garantiei, osciliez intre:
1) 472- cade pentru ca nu vreau sa includ garantia in cifra de afaceri si-n plus, garantia nu va ramane a societatii for ever, la un moment dat va fi returnata
2) 462 -nu specifica in mod expres ideea de garantie
3) 2678 -eu incasez garantia, nu o platesc
4) 802- in afara bilantului..cah, nu!
SO? Ce varinte mai aveti?:(
Indraznesc o parere:

Mie 802 - Angajamente primite mi se pare potrivit tocmai pentru ca functioneaza in partida simpla.
In debit inregistrati cand primiti garantia, in credit cand le restituiti.

Soldul va arata in orice moment cat este valoarea garantiilor incasate.

Nu am alta varianta :wassat:
Curajoaso!:) Dupa 88 de vizualizari fara un raspuns ,saru'mana pentru varianta;)

Sunt inca aici..daca mai aveti si alte opinii..sunt receptiva:)
ela david, utilizator
Sa stii ca am avut nevoie de curaj :D

Mi se pare o varianta de luat in seama pentru ca garantiile nu sunt venituri.
Acestea fiind zise, aventura mea in forumul de conta a luat sfarsit :wave:
Buna dimineata,

Imi cer scuze @eladavid o raceala puternica m-a doborat, de aceea nu am raspuns apelului Dvs.

@eladavid, contul 8021 este cont extrabilantier. Se poate tine evidenta garantiei primite in acest cont, insa nu fara a inregistra incasarea garantiei prin contul de banca sau casa.
Folositi contul 167 pentru evidentierea incasarii garantiei si extracontabil 8021.

Contul 167 Alte imprumuturi si datorii asimilate

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta altor imprumuturi si datorii asimilate, cum sunt: depozite, garantii primite si alte datorii asimilate.
Contabilitatea analitica se tine pe feluri de imprumuturi si datorii asimilate.

Contul 167 "Alte imprumuturi si datorii asimilate" este un cont de pasiv.

In creditul contului 167 "Alte imprumuturi si datorii asimilate" se inregistreaza:
- sumele incasate reprezentand alte imprumuturi si datorii asimilate (512);
- valoarea concesiunilor preluate (205);
- valoarea imobilizarilor corporale primite in leasing financiar, conform prevederilor contractuale (211, 212, 213, 214);
- diferentele nefavorabile de curs valutar rezultate din evaluarea la inchiderea exercitiului financiar, a imprumuturilor si datoriilor asimilate in valuta (665).

In debitul contului 167 "Alte imprumuturi si datorii asimilate" se inregistreaza:
- sumele reprezentand alte imprumuturi si datorii asimilate rambursate (512);
- valoarea bunurilor preluate in concesiune si restituite, conform contractelor incheiate (205);
- obligatia de plata a ratelor pe baza facturilor emise de locator, in cazul leasingului financiar (404);
- diferentele favorabile de curs valutar rezultate din evaluarea la inchiderea exercitiului financiar a imprumuturilor si datoriilor asimilate, in valuta, precum si la rambursarea acestora (765).

Soldul contului reprezinta alte imprumuturi si datorii asimilate nerestituite.
asa zice si fiscul...

raspuns de la Serviciul Metodologie in problema garantiilor incasate pentru un bun inchiriat:

"In baza prevederilor art 126 alin (1) si art 137 din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si prevederile ulterioare, in opinia noastra, garantia mentionata in adresa dumnavoastra nu este o operatiune impozabila din punct de vedere a taxei pe valoarea adaugata si nu este obligatorie evidentierea respectivelor sume in facturi.

Incasarea garantiei se evidentiaza in contabilitate prin articolul contabilL 512=167"