Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Garanție de participare și garanție de bună ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Garanție de participare și garanție de bună execuție: care este diferența dintre ele și care sunt operațiile contabile care se fac la plata din cont?

Buna ziua,

Care este diferenta intre garantia de participare la o licitatie si garantia de buna executie? Care sunt operatiile contabile care se fac la plata din cont a unei garantii de participare si plata unei garantii de buna executie?
Manuela Rășină, administrator

Buna ziua,

Garanţia de participare reprezintă un instrument aferent modului de prezentare a ofertei, care are drept scop protejarea autorităţii contractante faţă de riscul unui comportament necorespunzător al ofertantului pe toată perioada implicării sale în procedura de atribuire.

Garanţia de bună execuţie a contractului se constituie de către contractant în scopul asigurării autorităţii contractante de îndeplinirea cantitativă, calitativă şi în perioada convenită a contractului de achiziţie publică/contractului subsecvent.
Multumesc..

Si inregistrarile contabile la fiecare in parte care sunt?
Pentru garantie de participare cont 2678:

- cumparare caiet de sarcini, pe baza d efactura emisa de organizator:
604 = 401
4426 = 401

- plata garantiei de participare:
2678 / analitic garantie = 5121

- achizitia bunurilor licitate, pe baza de factura emisa de furnizor, la valoarea integrala:
3 / 2 = 401 / 404
4426 = 401 / 404

- compensarea cu garantia:
401 / 404 = 2678 / / analitic garantie

- plata diferentei:
401 / 404 = 5121.

Pentru garantie de buna executie cont 167:

Presupunem ca o SRL care efectueaza o lucrare de constructie pentru clientul in valoare de 500.000 lei plus TVA, ofera o garantie de buna executie de 5% prin contractul incheiat cu clientul.
Notele contabile din perspectiva cumparatorului sunt :
• inregistrarea facturii de la constructor:
% = 404 Furnizori de imobilizari 600,000
231 Imobilizari corporale in curs de executie 500,000
4426 TVA deductibila 100,000
• constituirea garantiei : 500.000 * 0.05 = 25.000 lei
Contul utilizat pentru inregistrarea garantiei este 167 . Potrivit prevederilor referitoare la functionalitatea contului 167 este prevazut faptul ca in creditul contului 167 “Alte împrumuturi şi datorii asimilate” se înregistrează sumele reprezentând garanţiile de bună execuţie reţinute, conform contractelor încheiate.
404 Furnizori de imobilizari = 167 Alte imprumuturi si datorii asimilate 25,000
• se achita furnizorului suma facturata minus garantia :
404 Furnizori de imobilizari = 5121 Conturi la banci in lei 475,000
• la finalul perioadei de garantie se restituie garantia (in cazul in care nu exista aspecte care sa conduca la materializarea ei):
167 Alte împrumuturi şi datorii asimilate = 404 Furnizori de imobilizări 25,000
404 Furnizori de imobilizari = 5121 Conturi la banci in lei 25,000

Buna ziua
Multumesc pentru raspunsuri.

Situatia mea este asa: Am castigat la licitatie un contract care are ca obiect servicii de proiectare la o construire gradinita prin care imi scrie la rubrica separata in contract sa constitui garantia 10 % din valoare contractului. Eu am facut viramentul din contul curent al firmei in contul de garantie deschis la trezoreria statului.

Care sunt inregistrarile contabile in acest caz?

Contul 267 "Creante imobilizate" este un cont de activ.

In debitul contului 267 "Creante imobilizate" se inregistreaza:

- sume platite reprezentand valoarea imprumuturilor acordate altor entitati (512);

- dobanzile aferente creantelor imobilizate (766);

- valoarea garantiilor depuse la terti (411);

- sume platite sau de platit, reprezentand valoarea obligatiunilor achizitionate cu ocazia emisiunilor de obligatiuni efectuate de terti, care urmeaza a fi detinute pe o perioada mai mare de un an (512, 462);

- diferentele favorabile de curs valutar, aferente imprumuturilor acordate in valuta si depozitelor constituite in valuta, rezultate din evaluarea acestora la finele lunii, respectiv la inchiderea exercitiului financiar (765);

- diferentele favorabile aferente creantelor exprimate in lei, a caror decontare se face in functie de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora la finele lunii, respectiv la inchiderea exercitiului financiar (768).

In creditul contului 267 "Creante imobilizate" se inregistreaza:

- valoarea imprumuturilor restituite de terti (512);

- dobanzile incasate, aferente creantelor imobilizate (512);

- valoarea garantiilor restituite de terti (512);

- valoarea pierderilor din creante imobilizate (663);

- diferentele nefavorabile de curs valutar, aferente imprumuturilor acordate, rezultate in urma evaluarii acestora la finele lunii, respectiv la inchiderea exercitiului financiar, sau in urma incasarii creantelor (665);

- diferentele nefavorabile de curs valutar, aferente depozitelor constituite in valuta, rezultate in urma evaluarii acestora la finele lunii, respectiv la inchiderea exercitiului financiar, sau cu ocazia lichidarii lor (665);

- diferentele nefavorabile aferente creantelor exprimate in lei, a caror decontare se face in functie de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora, la finele lunii, respectiv la inchiderea exercitiului financiar (668).

Soldul contului reprezinta valoarea imprumuturilor acordate si a altor creante imobilizate.

Monografia contabila:

Inregistrarile contabile la furnizor :

1. emiterea facturii pentru lucrarile prestate in suma de 200.000 lei:

4111 Clienti = 704 Venituri din lucrari executate si servicii prestate 200.000

2. inregistrarea garantiei :

2678 Alte creante imobilizate = 4111 Clienti 20.000

3. incasarea partiala a facturii :

5121 Conturi la banci = 4111 Clienti 180.000

4. Incasarea ulterioara a contravalorii garantiei 20.000

5121 Conturi la banci = 4111 Clienti 20.000

Anularea garantiei :

4111 Clienti = 2678 Alte creante imobilizate 20.000