Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... lovita in curte de o fosta cumnata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

lovita in curte de o fosta cumnata

buna ziua!mama mea a fost lovita in curte casei sale(acum se afla in proces de partaj) de o fosta cumnata,tatal meu fiind in spital la acea data.poate fi considerata violare de domiciliu sau numai lovire?multumesc!
Ambele. Procesul de partaj pentru ce este? Si pentru casa respectiva?
Ar putea sa scape doar cu loviri daca ei ii revine o cota din casa.
da,procestul de partaj este si ptr casa,insa politistul care se ocupa de caz spune"daca tatal da declaratie ca a fost de acord sa intre in curte " (sora lui),atunci poate fi acuzata doar de lovire.
Violarea de domiciliu consta in patrunderea fara drept, in orice mod, intr-o locuinta, incapere, dependinta sau loc imprejmuit tinand de acestea, fara consimtamantul persoanei care le foloseste, sau refuzul de a le parasi la cererea acesteia. Daca faptuitorul a avut consimtamantul persoanei atunci nu poate fi acuzat de savarsirea acestei infractiuni.

Daca va obtine declaratia respectiva, atunci sora tatalui dvs va punea fi acuzata numai de savarsirea infractiunii de lovire si alte violente (art.180 C.pen.)
In opinia mea, este violare de domiciliu.
Nu conteaza faptul ca folosesc mai multi acea casa, important este ca una din persoane nu si-a dat consimtamantul. Mai mult, tatal era internat in spital si acasa a ramas numai mama care, banuiesc, i-a interzis accesul acelei persoane.
De unde si lovirile.
Nu conteaza ce spune politistul respectiv, tot violare de domiciliu este.
va multumesc pentru lamuriri.nu sunt in domeniu ,dar citind articolul din CP cu privire la violarea de domiciliu,mi se pare corect si mie sa fie incadrata si la violare de domiciliu.