Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit REPARTIZARE PROFIT IN DIVIDENDE\"
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

REPARTIZARE PROFIT IN DIVIDENDE"

"REPARTIZARE PROFIT IN DIVIDENDE"
O SOCIETATE AGRICOLA PLATITOARE DE IMPOZIT PROOFIT , VINDE IN BAZA UNUI CONTRACT DE VZ. -CUMPARARE UNEI PERS FIZICE UN BUN IMOBIL IMPREUNA CU TERENUL PE CARE E CONSTR
UIT PT SUMA DE 80580 LEI , SUMA INCASATA PRIN CT CURENT.IN ACEASTA PERIOADA MAI AU LOC URMATOARELE OPERATIUNI:
- PLATA PRIN CASIERIE IMP CLADIRI = 10943 LEI
- PLATA IMPOZIT PROFIT DIN ANII PRECEDENTI = 4379 LEI
-PLATA AMENDA CASIERIE = 5000 LEI
LA OP DE MAI SUS AM STAB IMPOZ PROFIT = 11933 LEI
IN BALANTA DE LA 31.12.2011 , AM URMATOARELE SOLDURI:
-CT 1012 =171.76 LEI CREDIT
-CT 105 = 4319.06 LEICREDIT
-CT 106 = 1548.70 LEI CREDIT
-CT 117= 5698.24 LEI DEBIT
-CT 121 = 52643.05 LEI CREDIT
-CT 211 = 65.43 LEI DEBIT
- CT 441 =11933 LEI CREDIT
-CT 455 = 20327 LEI CREDIT
- CT 5121 = 80524 LEI DEBIT
- CT 5311 = O LEI
-CT 212 = 4325.63 LEI DEBIT
INTREBARI:
1} SE DORESTE REPARTIZAREA PROFITULUI IN DIVIDENDE IN ANUL URMATOR , IN TOTALITATE CELOR 15 ASOCIATI
2 ] CUM TREBUIE SA PROCEDEZ , CE CONTURI TREBUIE SA INCHID , VA ROG O MONOGRAFIE CU OPERATIUNILE CARE AU LOC.
3] IN LUNA IANUARIE SE POATE FACE HOT AGA CU REPARTIZ PROFIT IN DIVID SI TOT IN ACEEASI LUNA SA DAU SI DIVID ACTIONARILOR ?
MULTUMESC

3. Adunarea generala de aprobare a bilantului si respectiv repartizarea pe dividende a profitului exercitiului precedent, se face deci, dupa ce aveti gata bilantul.
Daca se hotaraste repartizarea de dividende, trebuie sa aveti in vedere ca odata cu plata sumelor cuvenite catre asociati trebuie sa declarati in declaratia 100 impozitul pe dividende si sa-l si platiti. Aceste doua lucruri se fac pana pe 25 a lunii urmatoare celeia in care s-au platit dividendele.
Interventie moderator:

@LIVIU_CSY, va rog sa nu mai folositi scrierea cu majuscule, contravine Regulamentului de postare al mesajelor in forum.
1.2. Scrierea nejustificata cu majuscule, litere îngrosate, italice, subliniate, sau cu alte artificii este greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/tag...

Va multumesc pentru intelegere.:)
Buna dimineata,

Dupa cum observ, aveti debit la cont 117, ceea ce inseamna o pierdere din anii precedenti si ct 121 pe credit.

Aveti urmatoarea posibilitate vis-a-vis de intrebarea dvs.(sper ca aveti si conturi analitice, ca nu lucrati pe sintetice)

Din profitul anului 2011 (ct 121) , recuperati pierderea din anii precedenti si diferenta o treceti pe dividende, adica 46944.81 lei

Note contabile:

121 = % 52643.05
117.01 5698.24 (acoperirea pierderii din anul precedent)

117.02 = 457 46944.81 lei.

Va trebuie hotararea AGA. De asemenea, nu uitati ca in momentul in care acestia isi incaseaza dividendele sa retineti la sursa si impozitul aferent dividendelor incasate , in acest fel veniturile din dividende incasate diminuandu-se cu valorea impozitul.

457 = 446

Vin inca o data cu recomandarea de a lucra si pe contul 457 pe analitice, ptr fiecare actionar/asociat. In felul acesta va fi mai usor si ptr dvs cand veti intocmi declaratia 205 , ptr fiecare beneficiar de venit din dividende.

Acum m-am uitat mai bine si am vazut sold pe cont 106. Ce reprezinta? Valorea rezervelor legale? De asemenea, contul 1012 prezinta un sold sub limita legala.
jade_0923, utilizator