Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical in timpul preavizului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical in timpul preavizului

Buna ziua,

pe perioada preavizului de somaj,concediul medical mareste zilele de preaviz sau nu influenteaza cu nimic?

Multumesc!
1. Daca in perioada preavizului aveti concediu medical acesta va duce la suspendarea contractului individual de munca (CIM) si asta inseamna si suspendarea perioadei de preaviz.

2. Dupa terminarea concediului medical se va relua perioada de preaviz, de unde a ramas, pana la implinirea zilelor lucratoare de preaviz acordate.

3. Din Codul muncii:

Art. 75
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.

(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. d), care se afla in perioada de proba.

(3) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator, cu exceptia cazului prevazut la art. 51 alin.(2).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc!