Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... chiriasi case nationalizate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

chiriasi case nationalizate

Cineva a facut notificare in baza legii 10/2001,si castigat in instanta imobilul cu teren.Fostul propietar a castigat si la tribunal sectia civila in mai 2004, si la inalta curte de casatie si justitie in ianuarie 2006.Chiriasii au platit chirie modica la primarie, iar acum in anul 2008 au platit din ianuarie pana in noiembrie catre noul propietar chiria de 40 lei, lunar.Pana in decembrie 2007 nu au platit nimic catre noul propietar.
As dori sa intreb, chiriasii cat au dreptul sa stea cu chirie modica, 5 ani?De cand se calculeaza 5 ani, de la decizia de la curtea de apel din mai 2004, sau curtea suprema -ianuarie 2006?Propietarul poate modifica chiria , dupa pretul zonei(centrul orasului),sau este obligat sa-i tina cu chirie modica?
cinci ani de la ultima hotarare.
proprietarul poate face fel de fel de sicane ca sa scoata mai repede din casa chiriasul

av. vasilescu