Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional CIM

Buna ziua. Ajutati-ma, va rog, cu o situatie. Daca am incheiat un CIM pe perioada determinata de 1 luna (de la 09.02.2012 pana la 09.03.2012) si vreau sa fac act aditional de prelungire a acestui contract pentru 1 luna, cu ce data se prelungeste acest contract ? Adica, actul aditional se prelungeste incepand cu ce data ? Cu 09.03.2012 sau cu 10.03.2012 ?
Va multumesc.
Buna dimineata ! faceti act aditional cu 10.03.2012
CIM-ul trebuie prelungit in interiorul perioadei in care este valabil, in Revisal la fel trebuie prelungita perioada tot pana la data de 09.03.2012. Dupa data de 09.03.2012 contractul a expirat si nu mai reusiti sa actualizati in Revisal.
Va recomand sa prelungiti CIM-ul incepand cu data de 07.03.2012 si in Revisal il lucrati in data de 06.03.2012.
@ valcris

Durata c.i.m. se va prelungi cu data de 09.03.2012 .... in data de 10.03.2012 c.i.m. este deja incetat de drept ...

Transmiterea in Revisal se face avand in vedere dispozitiile art.4 alin.2 din HG nr.500/2011.
Adica ?
HG nr.500/2011:
Art.4 (2) Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.