Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare PFA / II / IF sau SRL (platitor de TVA)
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare PFA / II / IF sau SRL (platitor de TVA)

Buna ziua,

Vreau sa infiintez un PFA / II / IF sau SRL ce va desfasura activitatea de comert mobilier copii catre persoane juridice (platitoare de TVA)
Producatorul mobilierului pt copii este SRLul (platitor de TVA) unchiului meu
practic eu ma voi ocupa de distributie.
Doresc o forma legala a activitatii mele, mentionez ca lucrez de mai multi ani cu norma intreaga intr-o unitate de stat.
As vrea sa stiu daca pot opta pt norma de venit, avand in vedere ca nu voi avea cheltuieli prea multe deductibile.
La momentul actual mai am timp de un an un leasing auto pe numele meu.
Nu voi angaja nici o alta persoana, cel putin pt inceput.
Spuneti-mi va rog spre ce forma de organizare sa optez si ce trebuie platit catre stat. Estimez venituri lunare 6000-15000 RON.
Astept raspunsurile dvs, multumesc.
Cred ca mai avantajos pentru dvs. ar fi PFA-ul si nu S.R.L.-ul.
Urmariti emisiunea despre PFA-uri si problemele asociate pentru a avea o imagine de ansamblu.

www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc pt raspuns din ce am mai citit spre PFA sau II inclinam si eu.
Imi puteti spune va rog ce taxe trebuie sa platesc avand in vedere ca nu vreau sa fac angajari.
Mentionez ca sunt angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata.
Am un leasing auto pe numele meu, daca infiintez un II pe numele meu pot deduce rata, combustibilul, reparatiile etc?
Pentru PFA se platesc:
- 16% impozit in sistem real sau la norma de venit
- contributia la sanatate 5,5%
- contributia la asigurarile sociale de stat 31,3%
- contributia la fondul de somaj 0,5%

Contributia la pensii nu se plateste daca sunteti angajat cu norma intreaga si angajatorul dvs.plateste deja contributia la bugetul asigurarilor sociale.

Despre leasing nu vreau sa va induc in eroare dar cred ca nu puteti deconta cheltuielile mentionate pe PFA intrucat este pe numele dvs.si inca nu sunteti proprietarul autoturismului.
Mentionez ca sunt angajat cu norma intreaga la o institutie de stat, din cea m citit pe internet sunt scutit si la plata contributiei la asigurarile sociale de stat 31,3% si la fondul de somaj 0,5%. Daca in calitate de utilizator al contractului de leasing auto acord Intreprinderii Individuale prin contract de comodat automobilul nu pot deduce cheltuielile aferente?

Sunteti scutit de plata contributiilor la fondul de pensii iar contributia la somaj este optionala, puteti sa platiti sau nu.
Daca intocmiti contract de comodat puteti deduce cheltuielile cu intretinerea autoturismului. Intrebati firma cu care aveti incheiat contractul de leasing care este procedura in acest caz.
L.C.

Ghid de infiintare PFA (partea I si II):
www.avocatnet.ro/content/art...
L.C.