Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Declaratia 392b pentru pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Declaratia 392b pentru pfa

buna ziua! sotul meu este pfa in sistem real,am depus declaratia 220 pe anul 2011 si tocmai ce am aflat despre declaratia 392B(e neinregistrat in scopuri de pfa) si am o nelamurire:la puncul IV din declaratie se trec valorile adunate ale tuturor prestarilor(in cazul nostru tot ce a incasat din lucrarile efectuate,total luat din jurnalul de vanzari) dar la punctul V ce sa trecem,achizitii se refera la cheltuielile trecute in jurnalul de vanzari sau...la ce?sa inteleg ca rezultatele din declaratia asta vor fi aceleasi cu cele ce vom declara in declaratia 200?va rog sa ma ajutati si sa-mi iertati ignoranta,incercam sa ne descurcam cu ajutorul d-voastra si pana acum n-au fost probleme,multumim!si inca ceva!trebuie depusa doar in format electronic,nu se poate depune la registratura anaf ca celelalte declaratii?multumesc din suflet,astept raspuns!
392 se poate depune si la registratura, dar va trebui sa folositi programul de generare a declaratiei oferit pe site-ul anaf. Incercati totusi cand mergeti la registratura sa depuneti licenta sa aveti si o discheta sau un cd cu declaratia (salvata tot din acel program) in caz ca sunt probleme cu citirea codului de bare de pe declaratie.

la pct V se trece suma din jurnalul de cumparari luand in considerare doar cheltuielie pentru achizitii de produse sau servicii.

sumele din delcaratia de venit realizat 200 nu trebuie neaparat sa coincida cu sumele din 392. de exemplu plata contributiilor la sanatate sau la pensii nu este o achizitie, deci nu va intra in 392, dar va intra in calculul declaratiei 200 pentru ca este o cheltuiala deductibila
multumesc mult pt.lamuriri!sa inteleg ca trebuie atat listata cat si salvata pe cd tot din acel program(l-am gasit!!) si depusa atat pe hartie cat si pe cd,adica nu completez de mana formularul dupa ce l-am printat sa zicem in alt format,nu?
cornelia radoi a scris:
(e neinregistrat in scopuri de pfa)
.
Cred ca ati vrut sa scrieti TVA.:sorry:
am o nelamurire:la puncul IV din declaratie se trec valorile adunate ale tuturor prestarilor(in cazul nostru tot ce a incasat din lucrarile efectuate,total luat din jurnalul de vanzari)

La punctul 4 nu se trec valorile incasate, pentru ca acestea se trec in RJIP, nu faceti confuzie intre aceste doua registre.

Pentru completarea declaratiei 392 B:
1 – Sectiunea “Livrari de bunuri si prestari de servicii catre:”
Randul 1 – Coloana “Valoare” se completeaza cu baza de impozitare inscrisa in “Jurnalul pentru vanzari”, pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate catre persoanele inregistrate in scopuri de TVA.
Randul 2 – Coloana “Valoare” se completeaza cu baza de impozitare inscrisa in “Jurnalul pentru vanzari”, pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate catre persoane neinregistrate in scopuri de TVA .

2 – Sectiunea “Achizitii de la:”
Randul 1 – Coloana “Valoare” se completeaza cu baza de impozitare inscrisa in “Jurnalul pentru cumparari”, pentru achizitii efectuate de la persoane inregistrate in scopuri de TVA.
Randul 1 – Coloana “TVA” se completeaza cu valoarea TVA inscrisa in “Jurnalul pentru cumparari”, pentru achizitiile efectuate de la persoane inregistrate in scopuri de TVA.
Randul 2 – Coloana “Valoare” se completeaza baza de impozitare inscrisa in “Jurnalul pentru cumparari”, pentru achizitii efectuate de la persoane neinregistrate in scopuri de TVA.
Randul 2 – Coloana “TVA” nu se completeaza.

sa inteleg ca rezultatele din declaratia asta vor fi aceleasi cu cele ce vom declara in declaratia 200?

Declaratia 392B este o declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii ale peroanelor neinregistrate in scopuri de TVA.

In declaratia 200 se inscriu veniturile realizate in Romania .
[ link extern ] /

cornelia radoi a scris:

multumesc mult pt.lamuriri!sa inteleg ca trebuie atat listata cat si salvata pe cd tot din acel program(l-am gasit!!) si depusa atat pe hartie cat si pe cd,adica nu completez de mana formularul dupa ce l-am printat sa zicem in alt format,nu?

nu mai completati nimic, doar printati in 2 exemplare le semnati si stampilati. succes!
Gabrielle Monique a scris:

cornelia radoi a scris:
(e neinregistrat in scopuri de pfa)
.
Cred ca ati vrut sa scrieti TVA.:sorry:
am o nelamurire:la puncul IV din declaratie se trec valorile adunate ale tuturor prestarilor(in cazul nostru tot ce a incasat din lucrarile efectuate,total luat din jurnalul de vanzari)

La punctul 4 nu se trec valorile incasate, pentru ca acestea se trec in RJIP, nu faceti confuzie intre aceste doua registre.

Pentru completarea declaratiei 392 B:
1 – Sectiunea “Livrari de bunuri si prestari de servicii catre:”
Randul 1 – Coloana “Valoare” se completeaza cu baza de impozitare inscrisa in “Jurnalul pentru vanzari”, pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate catre persoanele inregistrate in scopuri de TVA.
Randul 2 – Coloana “Valoare” se completeaza cu baza de impozitare inscrisa in “Jurnalul pentru vanzari”, pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate catre persoane neinregistrate in scopuri de TVA .

2 – Sectiunea “Achizitii de la:”
Randul 1 – Coloana “Valoare” se completeaza cu baza de impozitare inscrisa in “Jurnalul pentru cumparari”, pentru achizitii efectuate de la persoane inregistrate in scopuri de TVA.
Randul 1 – Coloana “TVA” se completeaza cu valoarea TVA inscrisa in “Jurnalul pentru cumparari”, pentru achizitiile efectuate de la persoane inregistrate in scopuri de TVA.
Randul 2 – Coloana “Valoare” se completeaza baza de impozitare inscrisa in “Jurnalul pentru cumparari”, pentru achizitii efectuate de la persoane neinregistrate in scopuri de TVA.
Randul 2 – Coloana “TVA” nu se completeaza.

sa inteleg ca rezultatele din declaratia asta vor fi aceleasi cu cele ce vom declara in declaratia 200?

Declaratia 392B este o declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii ale peroanelor neinregistrate in scopuri de TVA.

In declaratia 200 se inscriu veniturile realizate in Romania .
[ link extern ] /

multumesc mult,dar m-ati bagat putin in ceata!la punctul 4 ce trec,nu totalitatea livrarilor catre pers neinregistrate in scop de tva?clientii nostrii sunt toti pers fizice si intocmesc factura si chitanta cand iau banii,nu am facturi neachitate,neincasate!nu le adun pe toate?dar asta e deja cifra de afaceri sau......nu?inebunesc,va rog ajutati-ma!si inca ceva cheltuielile de constituire a pfa sunt considerate achizitii?
cornelia radoi, utilizator