avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1109 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendarea indemnizatiei de crestere a copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendarea indemnizatiei de crestere a copilului

azi am primit un pic de la AJPIS [Editat] continind decizia nr [Editat] din 16/02/2012,din dosarul [Editat] cu mentiunea ca din data de 01/02/2012 sotia mea nu va mai primi indemnizatia pentru cresterea copilului in cuantum de 600 lei pe motiv de NEACHITAREA OBLIGATIILOR LEGALE CONFORM OUG 124/2011.Tin sa aduc la cunostinta ca nu am primit nici-o instiintarea de vreun anume litigiu,stiind ca nu avem,de altfel.CE POT SA FAC
Ultima modificare: Vineri, 24 Februarie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:46, 20 Martie 2012
Este vorba despre neplata obligatiilor legale fata de bugetul local pentru bunurile pe care le detine in proprietate, conform prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare ... in acest sens, s-a dispus suspendarea platii indemnizatiei.

Art.7 ind.1 din OUG nr.148/2005:
......
(4) Neachitarea obligatiilor legale fata de bugetele locale conduce la suspendarea pe o perioada de 5 luni a drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, incepand cu drepturile aferente lunii februarie
(5) Achitarea obligatiilor legale fata de bugetul local in perioada prevazuta la alin. (4) atrage reluarea platii drepturilor, incepand cu luna urmatoare celei in care s-a achitat obligatia, inclusiv pentru drepturile cuvenite in perioada suspendarii
(6) In vederea aplicarii prevederilor alin. (5), beneficiarii drepturilor transmit agentiei teritoriale copia actului eliberat de autoritatea administratiei publice locale prin care se face dovada achitarii obligatiilor de plata catre bugetul local
(7) In situatia in care, dupa termenul prevazut la alin. (4), nu sunt achitate obligatiile fata de bugetul local, drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta inceteaza
....
verificati ce nu s-a platit la bugetul local. pana nu platiti nu mai primeste nimic( impozite, amenzi , taxe etc)
multumesc!dimineata voi fi la impozite si taxe,din ce stiu am platit si pe 2011,dar in ultimul timp statul ofera cat mai multe surprize
Verificati si pe mai multi ani in urma ....
am rezolvat problema,era vorba de-o amenda de circulatie de 130 ron neachitata,ce nu inteleg e faptul de ce nu isi retrag ei acei 130 ron si e nevoie sa suspende toata plata indemnizatiei,pana la urma e vorba de un copil.
MULTUMESC!

Alte discuții în legătură

Decizie de suspendare a platii indemnizatiei ccc pentru datorii la bugetul local lavinia_radu lavinia_radu Beneficiez de indemnizatie crestere copil, insa la data de 31 ianuarie 2012 mai aveam de plata 470 ron impozit restant pe care l-am platit pe data de 6 ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pentru crestere copil oprita. Adryana18 Adryana18 Buna seara, Am si eu o problema, si anume: din luna Martie 2012 mi-a fost oprita indemnizatia pentru crestere copil (deoarece nu mi-am platit impozitul), iar ... (vezi toată discuția)
Suspendare indemnizatie de crestere copil pana la 2 ani Cornelia1977 Cornelia1977 Buna ziua.....va rog sa-mi spuneti daca se poate pune poprire pe indemnizatia de crestere copil pana la 2 ani......pentru o datorie la bugetul local am fost ... (vezi toată discuția)