Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce inseamna pregatire profesionala prin studii medii?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce inseamna pregatire profesionala prin studii medii?

Buna seara!
Fiti amabili, am o nelamurire referitoare la textul "pregatire profesionala prin studii medii", respectiv se poate ca spune ca am pregatire profesionala daca am absolvit liceul si am si atestat profesional sau nu?
Va multumesc anticipat,
claudiu
In cazul dvs , se poate vorbi despre asa ceva ... Studiile medii le are oricine a absolvit 12 clase, cu sau fara promovarea examenului de bacalaureat.
Legea nr.1/2011:
art. 23. - (1) Sistemul national de invatamant preuniversitar cuprinde urmatoarele niveluri:
a) educatia timpurie (0-6 ani), formata din nivelul anteprescolar (0-3 ani) si invatamantul prescolar (3-6 ani), care cuprinde grupa mica, grupa mijlocie si grupa mare;
b) invatamantul primar, care cuprinde clasa pregatitoare si clasele I-IV;
c) invatamantul secundar, care cuprinde:
(i) invatamantul secundar inferior sau gimnazial, care cuprinde clasele V-IX;
(ii) invatamantul secundar superior sau liceal, care cuprinde clasele de liceu X-XII/XI1I, cu urmatoarele filiere: teoretica, vocationala si tehnologica;
d) invatamantul profesional, cu durata intre 6 luni si 2 ani;
e) invatamantul tertiar non-universitar, care cuprinde invatamantul postliceal.
(2) Invatamantul liceal, vocational si tehnologic, invatamantul profesional si invatamantul postliceal se organizeaza pentru specializari si calificari stabilite de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, in conformitate cu Registrul National al Calificarilor.
va multumesc!
Buna ziua! Conform clasificarii COR functia de organizator activitati turistice (cor 511302 46, 511314, aici este discutabil deoarece am gasit mai multe coduri), cerintele sunt de studii medii. Am absolvit Liceul Economic-Sectia turism, Grup Scolar Economic Administrativ si de Servicii- Functionar Bancar. Nu am reusit sa gasesc negru pe alb ce studii te califica pentru acest job fara sa ai un certificat explicit de competenta.
Ca experienta in afara tarii -Ospatar , Guest Relation, insotitor de bord linie aeriana :
Acestea sunt indatoririle pe care le are jobul:
Se modifică denumirea grupei de bază 5113 Ghizi în Organizatori de
activităţi turistice cu următorul cuprins: Organizatorii însoţesc persoane sau
grupuri de persoane în vizite, excursii sau plimbări, le asigură confortul şi
oferă explicaţii asupra punctelor de interes turistic, organizează cursuri de
iniţiere şi perfecţionare în practicarea diferitelor discipline sportive de către
turişti în timpul sejurului, supraveghează copii aflaţi în staţiune, organizează
activităţi de agrement sau acţiuni turistice pentru turiştii români şi străini.
Intrebarea este : Diplomele pe care le detin imi permit incadrarea in acest domeniu?
Va multumesc!
lillica, utilizator
Studiile absolvite va da posibilittea sa va angajati in functia respectiva.
Multumesc pentru raspuns. Detin o pozitie in domeniul hotelier incadrata pe alta functie si as dori sa ma ocup anul acesta de partea de entertaiment. Dorim sa oferim initiere in dans sportiv, zumba,pictura,activitati pentru copii.Precizez ca am abilitatile necesare pentru ocuparea acestei functii. Cum la ora actuala se cer certificate de calificare pentru orice functie, cea mai sus amintita ar deservi cel mai bine programul ce urmeaza a fi pus in aplicare. Problema nu este angajatorul ci persoanele competente ce vin in control si nu am dori probleme, mai ales in ceea ce priveste supravegherea copiilor incinta loc de joaca pe durata sejurului.
Inca o data va multumesc si va urez succes!