avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua ,,vreau sa va detaliez cazul meu ,,parinti mei au facut casa in 1970 si erau casatoriti ,,inainte de revolutie mama mea a divortat si i-a revenit prin divort casa deoarece avea 2 copii minori inainte cu un an de revolutie ne-a ars casa si ne-au dat de la pompieri ca nu mai poate fi folosita un act si ne-au dat un apartament de la stat dupa mai multe refuzari facute de mama mea ca locuinta care ne-o dadea nu putea fi locuita ,,dar mama mea a aceptat acest apartamen dar nu s-a uitat in contract unde scrie ca este pe o perioada determinata ,,am incercat sa il cumparam de la primarie dar atunci nu avea voie la doua locuinte asa ca a renuntat la partaj de la divor cu tatal meu mentionind ca renunta la casa (asta fiind casa arsa in proportie de 90 %) ca sa poata lua prin cumparare apartamentul ,,cind a fost la primarie sa cumpere apartamentul a primarul de atunci a vazut ca este apartamentul dat pe o perioada determinata si apartamentul a fost luat de catre primarie ,,eu cu tatal meu am reconstruit casa arsa si am folosit casa pina ne-am trezit cu mama si ceilalti frati care au ramas cu ea in apartament atunci ,,,acum tatal meu este decedat de 1 an ,,inca nu am dezbatut sucesiunea ,,deoarece vreau sa fiu sigura ca nu am probleme ,,intrebarea 1)am vro sansa sa cistig in instanta toata casa daca eu am refacut casa cu bani propri ,,si o pot dovede cu 1000 de martori ...deoarece acum frati mei vor cote egale dar nu au pus nici unu nici un ban la constructia casei au reparat din cind in cind in ultimi 2 ani ,,restul anilor de la revolutie eu am investit bani in ea dar nu am nici o chitanta sa justific dar am martori foarte multi vecini ,fostul barbat,si toate neamurile,,,2)tatal meu a fost batut repetat de catre unu din frati ce drepturi are la mostenire ,,,3)daca in caz nu cistig in instanta cum pot recupera bani care eu i-am bagat acolo 90 % din casa ce se va intimpla daca casa ramine in patru parti egale ,,,ce ar trebui sa fac ,,4) ce drept mai are mama mea dupa divort ,,la succesiune ,,bineinteles ca eu inteleginduma cu ea ,,as putea cistiga in instanta mai ales ca nici unu dintre frati 3 nu au venituri ,,si nici ajutor social ,,si inca ceva inainte de moartea tatalui mi-a dat prin notariat o procura sa ii finalizez actele de casa ,,este o imputernicire ,,ce probe pot aduce la dosar pentru cistigul procesului ,,,eu am incercat sa ma inteleg cu ei sa fac actele pe numele meu si sa le ofer la fiecare prin notariat cite o camera dar nu vor vor drept egal si nu au bagat nici un ban ,,,VA MULTUMESC

Alte discuții în legătură

Drept la mostenire,, stefaniajohnston stefaniajohnston Buna ziua o intrebare va deranjez,,,Parinti mei sunt divortati de 24 de ani ,,prin divort mama mea a cistigat casa avind atunci 2 copii minori ,,in timpul ... (vezi toată discuția)
Proprietar demolat/ expropriat de comunisti - nedespagubit Elisabeth58 Elisabeth58 Proprietar demolat/ expropriat de comunisti - NEDESPAGUBIT Multa sanatate va doresc tuturor! In anul 1975, tata si cu mine am fost mostenitorii ... (vezi toată discuția)
Nelamurire proces stefaniajohnston stefaniajohnston Buna ziua am si eu o nelamurire daca poate cineva sa ma ajute in privinta unui process care este pe rol.Sunt in proces de uzcapiune din 2010 si nu se mai ... (vezi toată discuția)