Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept la mostenire,,
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept la mostenire,,

Buna ziua o intrebare va deranjez,,,Parinti mei sunt divortati de 24 de ani ,,prin divort mama mea a cistigat casa avind atunci 2 copii minori ,,in timpul divortului ne-a ars casa ,,unde ne-a dat locuita sociala pina la repararea casei ,,,mama mea a facut demersuri la primarie sa cistige casa data de primarie ,,in timpul acesta nu a mai vrut sa faca partaj la casa arsa lasind prin declaratie scrisa la tribunal ,,care este si acum la dosar tatalui meu tot cu conditia ca locuinta sa nu se poata vinde ,,astfel raminind la cei 4 copii dupa moartea lui ,,curind a murit tata si mama sustine ca detine o parte din locuinta dupa moartea lui ,,daca nu s-a inteles cu nici unu dintre noi ca nu are drept la locuinta doar cei patru copii ,,a inaintat proces de uzcapiune pentru a avea drept la locuinta ,,mentionez ca nu are 10 ani in care a stat in ea are 8 si se poate demonstra cu actele de buletin si la politie.Este posibil sa aibe drept la locuinta respectiva acum dupa atitia ani ?Am foarte multe declarati la primarie si la politie unde a facut ea cu mult timp in urma aprobate de primarie ca nu locuieste la adresa casei arse ,,,Credeti ca as putea pune asa ceva la dosar dovezi ca nu a locuit de 24 de ani doar ultimi 8 ani in acea locuinta ?Poate instanta sa faca o constatare cu acele probe si sa nu ii dea drept de locuit ?Normal nu o da nimeni afara dar sustine ca este casa ei si nu vrea sa accepte idee ca greseste .Ce ma sfatuiti sa fac ?Eu pot dovedi si cu acte si cu martori 100 .Noi inca suntem in proces si nu stiu ce sa fac ...multumesc anticipat
Presupun ca la tribunal a renuntat la cota ei in cadrul partajului, deci a pierdut orice drept de proprietate. Nu mai are nici un drept, nici macar nu are sanse pe uzucapiune
Multumesc mult ,,da a renuntat in scris la partaj in favoarea tatalui cu conditia ca proprietatea sa ramina la cei 4 copii dupa moartea lui ,,pur si simplul au facut o convenite si este si acum la dosarul de divort de acum 24 de ani ,,,dar tot nu inteleg de ce avocatul nostru sustine ca ea putea avea drept daca suntem noi de acord la uzcapiune ,,eu cred ca nici nu trebuia sa deschida proces de uzcapiune ,bineinteles ca avocatul a depus la dosar altceva decit aceste documente pe care noi copii le avem si foarte multe altele ,,,nu a intrebat-o nimeni de ce are alt nume cu decedatul ,,,Nu inteleg cum se poate gresi sau evita in instanta asa ceva ,,Intrebarea mea este ,,Pot depune la dosar aceste acte care avocatul nu le-a depus si a avut ocazia sa le depuna de 2 ani de cind suntem in proces?Poate schimba ceva acum pe ultima suta de metri instanta ?,,Mentionez ca nu s-a hotarit inca CU MULT RESPECT DM AVOCAT
Puteti depune orice document.