Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

administrator

Va rog sa-mi spuneti in cazul unui srl cu 3 asociati iar eu fiind administrator cu drepturi depline firma fiind infintata de mine nu pot sa vand un bun mobil fara AGA?
In actul constitutiv se prevede in sarcina administratorului asa ceva ?
cu exceptia ipotecarea imobilelor proprietatea societatii, trecerea pe pierderi a unei creante, cumpararea, vanzarea sau schimbul bunurilor mobiliare si imobiliare ale societatii
In acest caz , vanzarea nu se poate face decat dupa ce AGA hotaraste asa ceva...
vand o presa pe care stiu ca nu mai functioneaza la o firma, trebuie sa fac Aga cand eu sant administrator, eu am infiintat firma, eu am adus firma la nivel mare, am cate 8 parti sociale iar ceilalti au 6 parti si alti doi 3 parti.
Firma la care am vandut presa face rambursare de tva iar pe mine ma ia cei de la finante sa-mi spuna de ce am vandut presa fara Aga?