avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Trimiterea ofertelor pe mail - oferta comerciala ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Trimiterea ofertelor pe mail - oferta comerciala nesolicitata?

Pot sa ma folosesc de adresele de mail a persoanelor fizice/juridice publicate pe anumite site-uri ( ex: site-ul universitatilor, baroului, spitalelor, cabinetelor) pentru a promova un produs/serviciu, fara sa am probleme din punct de vedere legal? Multumumesc.
Cel mai recent răspuns: cga43 , utilizator 22:46, 26 Februarie 2012
Atata timp cat aceste adrese sunt publice puteti sa le trimiteti oferte cu privire la promovarea unui produs / serviciu.
maya25 a scris:

Pot sa ma folosesc de adresele de mail a persoanelor fizice/juridice publicate pe anumite site-uri ( ex: site-ul universitatilor, baroului, spitalelor, cabinetelor) pentru a promova un produs/serviciu, fara sa am probleme din punct de vedere legal? Multumumesc.


Nu are nici un fel de relevanta faptul ca adresele de email sunt publice. Ceea ce vreti sa faceti Dvs se numeste comunicare comerciala nesolicitata si exista prevederi legale explicite care interzic acest lucru. Asta nu inseamna ca nu puteti sa le folositi, dar ar fi bine ca in prealabil sa intelegeti si eventual sa va asumati riscurile asociate.


Legea nr 365/2002

[...]
Art 6, comunicarile comerciale
(1) Efectuarea de comunicari comerciale prin posta electronica este interzisa, cu exceptia cazului in care destinatarul si-a exprimat in prealabil consimtamantul expres pentru a primi asemenea comunicari.


In completare puteti consulta si prevederile art. 12 din Legea 506/2004.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

E-mail spam Istvan73 Istvan73 Buna ziua! Care sunt criteriile unei scrisori de intentie / oferta, ca sa fie legal, sa nu fie considerat spam? Si daca este vorba de o adresa de e-mail pe un ... (vezi toată discuția)
Trimitere email catre firma paptamas paptamas Daca firma mea ofera serviciul X, si gasesc pe internet o firma, care consider ca ar avea nevoie de acest serviciu, pot trimite un email cu o oferta la aceasta ... (vezi toată discuția)
Email sau spam? este ilegal modul de a face reclama ? Naku Naku Daca am o baza de date de mailuri pe care le-am luat de pe fast email extractor unde am platit licenta pentru program, de pe site`uri care isi publica adresa ... (vezi toată discuția)