Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Recuperarea creantei istorice de la Germania de peste ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Recuperarea creantei istorice de la Germania de peste 18 miliarde de euro

Aștept sprijinul românilor pentru a determina guvernul să clarifice această datorie

Stimați cetățeni,

Animat de dorința de a lămuri datoriile Germaniei fața România şi de a contribui la găsirea de soluții la ieșirea României din criză, supun atenției Dumneavoastră această problemă în speranța ca prin sprijinul popular al românilor vom reuși să sensibilizăm atenția factorilor responsabili pentru clarificarea acestei creanțe istorice de peste 18 miliarde de euro.

In 1935, România si Germania au semnat un acord prin care se stabilea că plățile dintre cele doua țări, provenind din schimbul de mărfuri şi din alte obligații de stat şi particulare, să fie efectuate prin cliring bilateral între Banca Naționala a României si Casa de Compensație Germana. Conform lucrărilor de specialitate (Kiriţescu, S., Sistemul bănesc al leului şi precursorii săi, vol. al II-lea, pag. 503, cercetările din cadrul Academiei Române / INCE), la nivelul anului 1944, soldul activ pentru România rezultat ca urmare a operaţiunilor de cliring depăşea 1 miliard mărci imperiale.

Acest sold este confirmat şi de surse oficiale externe, precum: Arhiva Germaniei; numărul de registru din Berlin este: R 2/222; dosarul cuprinde ultimul extras de cont al Casei de Compensaţie precum şi toate tranzacțiile; Banca Reglementelor din Basel - Raportul de lucru nr.13 si 14 (p. 164 - 166). Din documentele care există, este vorba despre o datorie a Germaniei către România, care datează din perioada celui de-al Treilea Reich, şi care a ajuns în zilele noastre la fabuloasa sumă de 18 miliarde de euro. Toate datoriile pe care statul român le-a contractat în ultimii ani ar putea fi acoperite cu ușurință de o creanța uitata timp de aproape șapte decenii. Si totuși, autoritățile de la București par complet dezinteresate de acest subiect.

Aștept sprijinul românilor pentru a determina guvernul să clarifice această datorie.

Vă rog să accesați linkul de mai jos pentru a fi redirecționați la petiția "Recuperarea creanței istorice de la Germania de peste 18 miliarde de euro" unde poate fi semnata pe electronic. Totodată vă rog să trimiteți acest email tuturor prietenilor, cunoștințelor si rudelor pentru a obține sprijinul a cât mai multor persoane. Aștept sprijinul românilor pentru a determina guvernul să clarifice această datorie.

SEMNEAZA PETITIA: [ link extern ]

Adresa catre Domnul Guvernator Academician Profesor Doctor Mugur Isarescu: [ link extern ]

Aprecieri privind ratiunea gandirii monetare actuale: [ link extern ]

Radu Golban, despre datoria istorică a Germaniei: [ link extern ]

Recuperarea datoriilor Germaniei din relaţiile comerciale nerespectate cu România : [ link extern ]

Istoria unei datorii istorice: cliringul germano-roman: [ link extern ]

Datoria nemţilor către România, îngropată de Senat : [ link extern ]

Tezaurul si datoria Germaniei - întrunirea "Trilateralei" la Bucureşti?: [ link extern ]

Sistemul bancar si Mugur Isarescu : [ link extern ]

Va returna Rusia TEZAURUL românesc?: [ link extern ]

Capitalul german din Romania si rolul sovromurilor in „cooperarea” germano-rusa: [ link extern ]
Mie mai mult mi se pare ca faceti reclama la cateva site-uri decat sa enuntati o parere pertinenta.

Eu nu ma pot pronunta asupra situatiei pentru ca nu stiu situatia legala a respectivelor debite dar stiu ca conform Tratatului de la Paris toate datoriile celui de-al treilea Reich au fost sterse.
Sa ne trezim '' la realitate '' !! Romania NU a fost capabila sa recupereze datorii
de la tari '' bananiere ''' ...... cum vom cere Germaniei sa ne restituie 18 Miliarde de Euro ?
In situatia actuala nici chiar Germania nu poate '' arunca '' pe fereastra asemenea sume .
Tare sunt curios ce ar face statul cu 18 Miliarde ?
Patinoare ; gondole ; terenuri de fotbal in panta ?

Da, poate ca nu ar fi oportun pentru Romania sa aiba acesti bani in prezent...