Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita.intrerupere ,suspendare curs ...
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita.intrerupere ,suspendare curs prescriptie

Daca un creditor porneste o actiune pauliana susceptibila de suspendare a cursului prescriptiei executarii silite , dar in acelasi timp porneste si o executare silita , mai subzista motivul de suspendare avand in vedere ca cel impotriva caruia curge termenul de prescriptie nu a fost impidicat sa exercite un act de intrerupere respectiv executarea silita.
Intrbare : Poate fi suspendat si intrerupt concomitent cursul prescriptiei sau prin actul de intrerupere cauza suspendarii a incetat ? Am uitat sa mentionez ca exista un titlu executoriu , bilete la ordin, Pe baza lor
s-a pornit executare in 2006 ,executare ce a fost respinsa in anul 2008, iar formele anulate.Tot in 2006 s-a introdus actiunea pauliana. care e si acum la fond. In 2008 si 2009 pe baza biletelor s-au deschis 2 noi dosare de executare silita la care s-a cerut incuviintarea instantei deabia la sfarsitul anului 2011 , prima somatie fiind trimisa de executor in 2012. Intrebarea este : a fost suspendat cursul prescriptiei dreptului de a cere ececutarea silita prin actiunea pauliana introdusa ?
Concret , vroiam sa stiu Poate fi suspendat si intrerupt concomitent cursul prescriptiei sau prin actul de intrerupere cauza suspendarii a incetat ? Asta pentru ca se spune ca suspendarea intervine atunci cand creditorul se afla in imposibilitate de a face un act de intrerupere. Tinand cont de faptul ca acest creditor a facut un act de executare deci de intrerupere , rezulta ca nu se afla in imposibilitatea mai sus mentionata si implicit nu exista conditia de suspendare ci doar de intrerupere. Punctez : dreptul de a cere executarea silita poate fi si intrerupt si suspendat in acelasi timp sau e ori una ori alta . Ma gandesc ca efectuarea unui act de executare dovedeste faptul ca acest creditor nu era in imposibilitatea de a face un act de intrerupere si implicit nu exista conditia suspendarii. Cum este de fapt ?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
in opinia mea actiunea pauliana fiind o actiune care vizeaza realizarea dr creditorului intrerupe atat prescriptia cat si perimarea executarii silite
Regula generala privind inceputul prescriptiei dreptului de a cere executarea silita este reglementata in Codul de procedura civila, Cartea V - “Despre executarea silita”, Capitolul I – “Dispozitii generale”, Sectiunea a III-a – “Prescriptia dreptului de a cere executarea silita”, art. 405 alin. (2). Acesta prevede ca “termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita”.
In doctrina insa, in cadrul unei analize din ultimii ani privind prescriptia dreptului de a cere executarea silita, s-a facut referire la dispozitiile art. 17 alin. (3) din Decretul nr. 167/1958 privitor la prescriptia extinctiva, potrivit carora “in cazul cand prescriptia a fost intrerupta printr-o cerere de chemare in judecata ori de arbitrare (…noua prescriptie nu incepe sa curga cat timp hotararea de admitere a cererii nu a ramas definitiva (…”
Acest text legal nu poate fi insa incident in materia institutiei prescriptiei dreptului de a cere executarea silita.
Art. 1868 C. civ. face referire la intreruperea cursului prescriptiei extinctive in cazul dreptului la actiune, iar nu a dreptului de a cere executarea silita,care este asigurat de existenta unui titlu executoriu.
Oricum pauliana putea cel mult suspenda cursul prescriptiei nu-l putea intrerupe.
Nelamurirea mea este :

Cursul prescriptiei poate fi si suspendat si intrerupt sau daca s-a facut un act de intrerupere conditia suspendarii nu mai e ?

mda..constat ca nu distingi intre suspendare si intrerupere si care ar fi efectele actiunii pauliene..:(
Multumesc pentru raspunsuri ! Tocmai de aia intreb pe forum pentru ca nu "disting". Altfel ce as mai cauta pe aici ?! Oricum ai avut pana acum cele mai multe argumente dar ai lasat-o in coada de fish
:D da pe povesti merg bine..la spetza vad;)