Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIONARE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIONARE

Buna ziua,

As vrea sa ma pensionez si am unele nelamuriri in privinta vechimii in munca.
Stiu ca trebuie sa am un numar de 35 ani ,la barbati.
Din pacate am pe cartea de munca 33 ani si10luni, plus 15 luni de somaj.
Mai am din contracte de colaborare, cu 2ore / zi, timp de 4ani, se adauda inca un an la cei 32?
Alta perioada de 4 ore /zi, timp de 6 luni, se adauga alte 3lui la vechime?
In concluzie as vrea sa stiu daca toate aceste perioade imi sunt suficiente pentru vechimea in munca de 35 ani.
1. Perioada de somaj indemnizat este perioada de stagiu de cotizare la pensie asa ca daca adaugati cele 15 luni la 33 de ani si 10 luni totalul este de 35 de ani si 1 luna.

2. Perioadele in care ati avut CIM cu timp partial si care s-au suprapus cu ale CIM cu timp normal nu sunt perioade de cotizare in plus la pensie dar sunt luate in calcul la punctul de pensie.