Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Poze intime sustrase si puse pe net
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Poze intime sustrase si puse pe net

Mi-au fost sustrase si puse pe net o serie de poze intime care nu au fost niciodata menite sa fie facute publice.

Am identificat autorul. Daca formulez o plangere la politie exista temei ca:

1. Autorul sa fie arestat pentru distribuire ilegala de material pornografic?

2. Autorul sa fie acuzat de sustragerea si facerea publica a pozelor fara acordul subiectilor?

3. Nu se poate face vinovat de orice altceva ?

4. Zilnic apar stiri pe net cu poze intime sustrase din ihopne, laptop, etc. care sunt suite de faptuitor pe internet si pentru care e acuzat de sustragere de poze si de distribuirea ilegala a materialului pornografic, in america. noi suntem atat de bananieri incat sa fie legal ?!
Dorky, utilizator
In opinia mea varianta 2 este cea mai buna.
Este foarte delicata problema ridicata de dvs.
Eu lucrez de 10 zile la o plangere pentru a reusi sa o fac penala cu privire la ceva ce seamana cu ceea ce ziceti dvs. dar cu alti parametri.
Am asteptat pana sa am inspiratie si chef deoarece altfel exista riscul ca persoana sa nu fie audiata.

Ce intelegeti prin poze intime?

Va referiti la poze cu tenta pornografica sau poze in lenjerie intima?

Dorky a scris:

Mi-au fost sustrase si puse pe net o serie de poze intime care nu au fost niciodata menite sa fie facute publice.

In functie de modul in care au fost sustrase fisierele si de posibilitatea Dvs de a dovedi / demonstra ca au fost sustrase in acel mod, sunt posibile si alte incadrari decat cele pe care le-ati mentionat. Poate reveniti cu precizari.

cga43, utilizator
Dle. Avocat Lascoschi :

Pozele sunt strict private cu caracter obscen, pornografic, cu dezvaluirea clara a identitatii, niciodata menite a fi facute publice. Administratorii site-ului nu au raspuns solicitarilor mele de a indeparta materialul publicat fara acordul nostru, al subiectilor. Totusi sunt proprietate privata si pot oricand demonstra asta prin decoruri, inca detin aparatul cu care s-au facut, etc.

Problema e dificil, din ce vad, de a fi rezolvata in instanta.

Macar sa reusesc ca legal sa determin scoaterea lor de pe net. Am observat pe acest forum cazuri asemanatoare care s-au solutionat printr-o plangere la ANCOM :

"Art. 7 - (1) Persoanele care realizează site-uri cu caracter pornografic sunt obligate să le paroleze, iar accesul la acestea va fi permis numai după ce s-a plătit o taxă pe minut de utilizare, stabilită de realizatorul site-ului şi declarată la organele fiscale.

(2) Persoanele care realizează sau administrează site-uri trebuie să evidenţieze clar numărul accesărilor site-ului respectiv, pentru a putea fi supus obligaţiilor fiscale prevăzute de lege."

Pozele sunt puse insa pe un site cu acces free, cu sectiune in limba romana care totusi nu se afla pe teritoriul Romaniei si atuni imi e frica ca nici aceasta varianta nu ar fi viabila.

In acest sens al dreptului Internetului ce as putea sa mai fac ca sa incerc indepartarea lor legala din mediul online? Sa incerc totusi cu ANCOM initial? Alte metode de a le indeparta din online ce mi-ati sugera?
Dorky, utilizator
cga43 : E foarte dificil de probat cum au fost sustrase in schimb se poate dovedi relativ usor autorul postarii pozelor care a suit si poze de-ale sale (fara dezvaluirea identitaii insa) alaturi de pozele mele. Se poate usor dovedi autorul mai ales ca eu l-am identificat singur.