Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hartuire si pornografie online
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hartuire si pornografie online

Buna ziua,

As avea si eu cateva intrebari, daca ma poate ajuta cineva. O sa prezint totul cat mai pe scurt.

Am avut o relatie cu o fata, ne-am despartit, iar dupa o cearta destul de serioasa, care a avut loc dupa despartire, a inceput sa ma sune incontinuu si sa-mi scrie pe What's Up, fara ca eu sa-i raspund. Pana la urma i-am raspuns, dupa ce ma sunase mai multe zile la rand, de 10-20 de ori pe zi, si m-a acuzat de diferite chestii pe care nu le facusem.

Dupa alte cateva zile, mi-a dat un mesaj prin intermediul caruia mi-a spus ca a gasit pe internet fotografii si filmulete cu mine in intimitate. Acestea erau realizate special pt ea, la cererea ei, cand inca formam un cuplu, iar acum le-a pus pe diferite site-uri. Ea spune ca acolo le-a gasit, dar pot demonstra ca doar ei i le-am trimis. Mai mult decat atat, ea m-a anuntat ca sunt pe net inainte ca acestea sa apara pe diferite site-uri.

Acum, intrebarile mele sunt urmatoarele: unde si cum pot depunde o plangere pentru hartuire si pentru pornografie online si defaimare? Plangerea este penala? Imi trebuie un avocat pentru a depune plangere sau o pot redacta si depunde fara avocat?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Nu pare sa fie vorba de savarsirea vreunei infractiuni din ce descrieti dvs.
Puteti sa fiti mai explicit, va rog frumos?

In primul rand, daca cineva posteaza pe internet, pe diferite site-uri, poze cu tine in anumite ipostaze intime, fara acordul tau, nu poate fi tras la raspundere legal? Mai ales daca in prealabil spusese intr-o convorbire avuta la telefon ca urmeaza sa posteze acele poze pe internet?

Si in al doilea rand, daca cineva te suna si iti da mesaje in mod repetat, obsesiv, fara ca tu sa-i raspunzi, nu poti face nimic legal?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Nu pare sa fie vorba de hartuire din ce ziceți.

Doar dacă depune ea plangere penala ați avea șanse la o plângere penala dacă minte cu filmulețele.
Ok, lasand hartuirea la o parte.

Cum adica am sanse la o plangere penala daca depune ea plangere penala? Ce plangere sa depuna ea?

Filmuletele si pozele sunt cu mine, trimise ei cu acordul meu, dar postate de ea pe internet fara acordul meu.
Daca ati fi minor in acele filmulete ar fi distribuire de pornografie infantila. In rest in penal nu cred ca veti avea succes iar in drept civil succesul e nesigur.