Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Poate fi abuz de încredere?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Poate fi abuz de încredere?

Buna ziua! Cand aveam 16 ani vorbeam cu un baiat major care ma rugase sa ii trimit fotografii cu mine in ipostaze intime. La început am refuzat dar sub presiunea exercitata de el am cedat si i-am trimis. In timp aceste fotografii au devenit o practică obișnuită între noi întrucât ma obișnuisem ca el sa fie foarte insistent si le cerea constant. Dupa ce ne-am despartit am sters conversatiile cu el si nu cred ca mai am dovezi cum ca el a incercat sa ma manipuleze.
Imi e frica (,) ca le va posta deoarece isi face tot felul de conturi false de pe care imi trimite mie mesaje si parintilor mei. De asemenea imi trimite mesaje in mediul online de pe diverse adrese sau anonim. Toate acestea se intampla de cam de un an.
Voiam sa stiu daca el poate fi tras la răspundere daca le va publica sau le va folosi in scopuri in care mi-ar putea denigra imaginea.
Treceti pe la Politie si povestiti acolo ce ne-ati spus. Pentru pornografie infantila se dau ani grei de inchisoare. Atentie ca nu orice nud e pornografie.
tgeorgescu, utilizator
Daca vor fi publicate, va trebui sa demonstrati ca el a facut-o si in primul rand va trebui sa demonstrati ca pozele au ajuns de la dumneavoastra exclusiv la el inainte sa ajunga la alte persoane. Practic, trebuie demonstrate atat distributia, cat si publicarea. Daca acele poze le-ati mai trimis si la alte persoane ? Sau daca le postati chiar dumneavoastra in scop de santaj ? Am pus aceste intrebari ca sa intelegi de ce e important sa demonstrati cele 2 lucruri de mai sus. Acuzele fara dovezi clare, demonstrabile, sunt egale cu zero.
Nu e treaba ei sa demonstreze nimic. E doar treaba Politiei si a procurorului.
Bună, de unde esti?