Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sunt pasibil de pornografie infantilă? Am avut un ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sunt pasibil de pornografie infantilă? Am avut un schimb de mesaje cu un minor în grija statului și acum sunt șantajat de o doamnă care spune că vrea să-l ia în plasament

Buna ziua,
De 3 zile sunt intr-o teroare/stress continuu.

De vreo 2 ani sunt prieten cu un baiat minor (anul acesta implineste 17 ani), aflat in grija statului. Vorbeam foarte rar lucuru neinsemnate. Eu nu initiam niciodata discutia. Precizez de la bun inceput, nu sunt pedofil.
In ultima luna insa am vorbit mai des decat de obicei si au fost si discutii cu tenta sexuala, mai precis sexting. Cateodata au fost si poze venite din partea lui, dar poze decente, cu activitati obisnuite (cand lua masa, sau era pe strada) dar si cateva poze indecente, care puteau fi ale lui sau luate dupa net.
Acum apare problema. Doamna D, aparent ar vrea sa il ia in plasament. A luat telefonul minorului fara ca el sa stie si a observat cateva discutii. Si-a trimis discutiile pe mailul ei si la incurajat pe minor sa imi mai trimita poze obscene. Mentionez ca cele 3 discutii pe care le-a trimis ei pe mail sunt sub forma doar de text, conversatii normale, nu neaparat lungi dar si cu elemente de text, obscene. Nu am nicio poza stocata in telefon de la minor, si nu exista poze stocate nici in alta parte. Doar daca doamna D a retrimis poze din telefonul minorului in telefonul ei, nu cunosc asta.

Dupa o saptamana, doamna D a inceput sa imi scrie si sa imi lase mesaje vocale si pe langa morala de rigoare, pe care mi-o insusesc, m-a amenintat ca daca nu gasesc o solutie se va duce la politie si imi va distruge viata. Sunt inca in stare de soc, dabia mai mananc de 3 zile....
Am cedat santajului si am trimis deja o suma de bani catre doamna D, dar ieri a venit cu alte pretentii.
Minorul, si el este terifiat ca si mine si nu imi vrea raul.
Imi fac mea culpa dar am nevoie de un sfat.
Manuela Rășină, administrator
Dvs ce varsta aveti si in ce imprejurari ati ajuns sa fiti prieten cu baiatul in cauza? Si doi, despre ce sume si pretentii din partea doamnei este vorba si cu ce titlu?
AM 40 ani. Ne-am cunoscut la fotbal, in oraselul copiilor. L-am vazut o singura data. Banii au fost pretinsi la modul urmator: sa ma gandesc la o solutie ca ea sa nu ajunga la politie apoi mi-a spus ca nu are bani sa dea pentru luarea minorului in plasament, aparent afalndu-se in derularea procedurilor de plasament. Mai exact bani de spaga. Suma pe care am trimis-o a fost de 1100ron. Ieri a mai cerut inca 1800. Nu am trimis pentru ca nu am.
Bun, si suma de 1100 lei cum ati trimis-o, prin posta, prin curier, prin banca, cum mai precis? Iar, convorbirile cu doamna privind solicitarea sumelor sunt facute in scris, sunt integistrate sau cum?
Banii au fost trimisi prin transfer bancar. Convorbirile le am, fiind mesaje vocale sau text din partea dansei pe whatsapp.
Asa sumar si la prima vedere, pe de-o parte nu as vedea incidenta fapta sanctionata penal prin art.374 C.pen. pornografia infantila (nu reiese nici intentia si nici circumscrierea pe elementul material pentru aceasta infractiune), insa as vedea infractiunea de santaj conform cu art.207 C.pen. savarsita de doamna in discutie. Parerea mea este ca nu ar trebui sa mai platiti bani, ba chiar puteti depune plangere la politie in acest sens. Oricum, salvati toate discutiile prezente si viitoare care ar putea constitui dovezi.
Pe de alta parte, este total lipsit de logica motivul pentru care ati platit suma de 1100 lei stiindu-va nevinovat, adica plata facuta poate ridica suspiciuni ca ati incercat sa acoperiti fapta dvs (bine, asta nu inseamna ca santajul din partea doamnei nu exista sau dispare, aceea este o alta poveste).
Bine, daca credeti in nevinovatia dvs, indicat ar fi sa depuneti plangere pentru santaj.
trandafir2, moderator