Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calculare somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calculare somaj

Buna , am si eu niste intrebari .. Am lucrat la o firma 2 ani de zile , 1 an contract de 8 ore , 1 an contract de 4 ore ( decizia lor ...etc ) munca noastra aceeasi de 8 ore ... Acum pot depunde actele pentru somaj , ma incadrez la calcularea acestuia ?
Am vazut la AJOFM la tabelul cu ce acte iti trebuie pentru depunerea dosarului ca trebuie o adeverinta completata de toti angajatorii din 2002 incoace. Prima mea firma la care am lucrat s-a inchis , ce fac in cazul asta?
Sorin87 a scris:

Buna , am si eu niste intrebari .. Am lucrat la o firma 2 ani de zile , 1 an contract de 8 ore , 1 an contract de 4 ore ( decizia lor ...etc ) munca noastra aceeasi de 8 ore ... Acum pot depunde actele pentru somaj , ma incadrez la calcularea acestuia ?
Am vazut la AJOFM la tabelul cu ce acte iti trebuie pentru depunerea dosarului ca trebuie o adeverinta completata de toti angajatorii din 2002 incoace. Prima mea firma la care am lucrat s-a inchis , ce fac in cazul asta?

Pentru somaj conditiile pe care trebuie sa le indepliniti sunt urmatoarele:
- un stagiu de cotizare de minim 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii cererii pentru somaj
- c.i.m. sa inceteze din motive neimputabile dvs.

In speta, conditia stagiului minim de cotizare este indeplinita ...

Art. 39 din Legea nr.76/2002:
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.