avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1984 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calculare somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calculare somaj

Buna , am si eu niste intrebari .. Am lucrat la o firma 2 ani de zile , 1 an contract de 8 ore , 1 an contract de 4 ore ( decizia lor ...etc ) munca noastra aceeasi de 8 ore ... Acum pot depunde actele pentru somaj , ma incadrez la calcularea acestuia ?
Am vazut la AJOFM la tabelul cu ce acte iti trebuie pentru depunerea dosarului ca trebuie o adeverinta completata de toti angajatorii din 2002 incoace. Prima mea firma la care am lucrat s-a inchis , ce fac in cazul asta?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:22, 27 Februarie 2012
Sorin87 a scris:

Buna , am si eu niste intrebari .. Am lucrat la o firma 2 ani de zile , 1 an contract de 8 ore , 1 an contract de 4 ore ( decizia lor ...etc ) munca noastra aceeasi de 8 ore ... Acum pot depunde actele pentru somaj , ma incadrez la calcularea acestuia ?
Am vazut la AJOFM la tabelul cu ce acte iti trebuie pentru depunerea dosarului ca trebuie o adeverinta completata de toti angajatorii din 2002 incoace. Prima mea firma la care am lucrat s-a inchis , ce fac in cazul asta?


Pentru somaj conditiile pe care trebuie sa le indepliniti sunt urmatoarele:
- un stagiu de cotizare de minim 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii cererii pentru somaj
- c.i.m. sa inceteze din motive neimputabile dvs.

In speta, conditia stagiului minim de cotizare este indeplinita ...

Art. 39 din Legea nr.76/2002:
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul indemnizatie somaj Simona.Teschere Simona.Teschere Cum se calculeaza suma de bani pe care o incasa ca somaj? (vezi toată discuția)
Mod de calcul- ajutor somaj ContSters124416 ContSters124416 Buna ziua, as dori sa ma ajutati in privinta modului de calcul al ajutorului de somaj si sa-mi explicati cum se calculeaza acesta. Va multumesc. (vezi toată discuția)
Care este suma neagu georgeta neagu georgeta cat iau somaj daca salariul anainte de crestere copil era de 945 ron iar dup aceia 2 ani 6mil plus alocatia 2 mil total 8.cat voi lua somaj.multumesc (vezi toată discuția)