Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Masura 312 achizitia mijloacelor de transport
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Masura 312 achizitia mijloacelor de transport

Buna ziua

Pentru deschiderea unii SRL si achizitia utilajelor cu ce se transporta deseurile este eligibil masura 312???

Multumesc mult pentru un eventual raspuns
Galfi Zoltan
Ce inseamna "utilaje"? Incarcator-descarcator, excavator, etc. sau camion, basculanta?
In ghidul solicitantului masurii 312 aveti:
"Achiziţionarea de mijloace de transport specializate şi utilaje reprezintă o cheltuială eligibilă, atât timp cât acestea deservesc în mod direct activităţile specifice desfăşurate propuse prin proiect, iar necesitatea achiziţionării lor este justificată în Studiul de Fezabilitate/ Memoriu justificativ (vezi definiţie „mijloace de transport specializate” în dicţionar). Nu reprezintă o cheltuială eligibilă achiziţionarea prin proiect a mijloacelor de transport pentru transportul muncitorilor şi a utilajelor la punctul de lucru. În cadrul proiectelor de investiţii în activităţi de prestări servicii (vezi Anexa 9 A) nu sunt considerate cheltuieli eligibile construcţia, modernizarea sau extinderea clădirilor, ci numai dotarea acestora, în scopul desfăşurării activităţii propuse prin proiect."
Verificati Anexa 9 pentru a vedea care sunt codurile CAEN eligibile programului:
[ link extern ] /