Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna cf Hg 250/1992
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna cf Hg 250/1992

Buna ziua,
Va rog frumos daca poate sa-mi raspunda cineva la urmatoarea dilema:
O persoana angajata intr-o institutie publica, este nominalizata in echipa de proiect, expert pe termen lung, intr-un proiect cu finantare din fonduri externe nerambursabile. Pentru functia din proiect i s-a intocmit contract individual de munca pe perioada determinata,cu timp partial de 2o/re/zi. Aceasta persoana are dreptul la concediul de odihna anual si de la functia de baza si de la functia din proiect, sau, doar de la functia de baza? (cf Hg 250/1992)
Conform HG 250 doar la functia de baza beneficiaza de concediu de odihna...pe proiect se ia bani seriosi. Cat timp la functia de baza persoana este in concediu de ohihna, pe proiect este in concediu fara plata.
Art. 3 din HG nr.250/1992
(1) Salariatii care indeplinesc prin cumul, pe linga functia de baza, cu o norma intreaga, o alta functie, au dreptul la concediul de odihna platit numai de la unitatea in care au functia de baza. Unitatea in care salariatii cumuleaza le va acorda, la cerere, un concediu fara plata pentru zilele de concediu de odihna primite de la cealalta unitate.
(2) Salariatii care sint incadrati cu jumatate de norma la doua unitati au dreptul la concediu de odihna la ambele unitati, proportional cu timpul lucrat.
(3) Salariatii care cumuleaza, la unitati diferite, fractiuni de norma care depasesc o norma intreaga, isi aleg unitatile de la care beneficiaza de concediu de odihna, in asa fel incit drepturile cuvenite potrivit acestuia sa nu depaseasca pe cele cuvenite salariatilor incadrati cu o norma intreaga.
freeelis a scris:

Art. 3 din HG nr.250/1992
(1) Salariatii care indeplinesc prin cumul, pe linga functia de baza, cu o norma intreaga, o alta functie, au dreptul la concediul de odihna platit numai de la unitatea in care au functia de baza. Unitatea in care salariatii cumuleaza le va acorda, la cerere, un concediu fara plata pentru zilele de concediu de odihna primite de la cealalta unitate.
(2) Salariatii care sint incadrati cu jumatate de norma la doua unitati au dreptul la concediu de odihna la ambele unitati, proportional cu timpul lucrat.
(3) Salariatii care cumuleaza, la unitati diferite, fractiuni de norma care depasesc o norma intreaga, isi aleg unitatile de la care beneficiaza de concediu de odihna, in asa fel incit drepturile cuvenite potrivit acestuia sa nu depaseasca pe cele cuvenite salariatilor incadrati cu o norma intreaga.

Sa inteleg deci din raspunsul dvs, ca pentru functia din proiect nu beneficiaza de concediul de odihna platit, ci doar de la functia de baza beneficiaza de acest drept iar la functia din proiect i se acorda concediu fara plata?
Daca ne rezumam numai la teza I a alin.1 al art.3 , atunci se poate interpreta ca salariatul cumulard are dreptul la concediul de odihna platit numai de la unitatea in care au functia de baza.

Insa , analizand tot cuprinsul articolului nu reiese prevederea expresa cu privire la situatia cumului de functii in cadrul aceluiasi angajator ...Unde legea nu distinge, nici interpretul nu trebuie să distingă.