Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Burse de merit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Burse de merit

Buna ziua,

Copilul meu este in clasa a doua.

Va rog sa imi spuneti daca pentru acordarea bursei de merit se iau in considerare rezultatele la invatatura:
- din clasa 1 (semestrul 1 si 2)
- din semestrul 1 al clasei a 2-a
- sau altfel?

De asemenea, doresc sa stiu daca respectivul criteriu este discutabil, respectiv ramanand la latitudinea scolii sau are caracter de obligativitate.

" (1)Bursele de merit se acordă elevilor care se
încadrează în cel puțin unul din cazurile următoare:

a) au rezultate deosebite la învățătură: au obținut media
generală de cel puțin 8,50 și nota 10 la purtare în anul școlar
anterior, respectiv în primul semestru al anului școlar, pentru

elevii aflați în clasele de început ale învățământului primar,
gimnazial, liceal sau profesional;

b) au obținut locurile I, II sau III la etapele județene ale
olimpiadelor și concursurilor școlare naționale organizate de
MECTS;

c) au obținut locurile I, II sau III la etapele județene ale
competițiilor/concursurilor cultural-artistice, cu caracter sportiv
sau cu caracter tehnico-științific, de nivel național, organizate de

MECTS.

Bursele de merit obținute în baza prevederilor alin. (1)
lit. a) se acordă începând cu semestrul al II-lea pentru elevii
aflați în clasele de început ale învățământului primar, gimnazial,
liceal sau profesional, respectiv începând cu semestrul I, pentru
elevii aflați în celelalte clase ale învățământului primar,
gimnazial, liceal sau profesional.

(3) Lista elevilor care beneficiază de bursele de merit
obținute în baza prevederii alin. (1) lit. a) este revizuită
semestrial, în funcție de modificările intervenite în situația
școlară a elevilor.

(4) Lista olimpiadelor și concursurilor naționale, precum și a
competițiilor/concursurilor cultural-artistice, cu caracter sportiv
sau cu caracter tehnico-științific, pentru care se acordă bursele
de merit menționate la alin. (1) lit. b) sau lit. c) va fi actualizată
și va fi făcută publică de MECTS, anual, până la data de
1 octombrie.

(5) Bursele de merit obținute în baza prevederilor alin. (1)
lit. b) sau lit. c) se acordă pe perioada anului școlar care
urmează anului în care s-au obținut rezultatele menționate la

alin. (1) lit. b) sau lit. c).

(6) În perioada de acordare a bursei, elevii pot pierde bursa
dacă nota la purtare este mai mică de 10.
"

MONITORUL OFICIAL AL ROMÂNIEI, PARTEA I, Nr. 768/1.XI.2011
Va multumesc pentru raspuns. Ceea ce mi-ati scris citisem si eu. Va rog sa imi raspundeti punctual, daca este posibil.
O zi buna!
In acest an scolar ne-am mutat din localitate. De curand am fost sunati de la vechea scoala sa ne anunte ca am copiii pe lista cu burse de merit, sa merg sa iau banii. A doua zi am fost sunata iar, sa nu ma mai duc, nu putem primi bursa pt ca nu mai avem copiii la scoala respectiva. Noi nu ne-am schimbat adresa din buletin, mai pastram si vechea locuinta, asa ca nu ni s-a parut necesar, deci cu domiciliul apartinem inca de sectorul care da banii. In conditiile date, de unde putem lua bursa? La vechea scoala nu ne-o da. Se poate de la scoala noua, chiar daca avem in acte domiciliul in alt judet? Sau nu are legatura cu localitatea ci doar cu fondurile existente sau nu in localitatea noua?Multumesc