Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copii

buna ziua am si eu o intrebare va rog.pina la data de 29 iulie 2011 am fost in indemnizatie pt cresterea copilului cu grad grav apoi pe data 1.09.2011 m-am angajat acum intrebarea, sunt insarcinata si as dori sa stiu daca voi lua indemnizatie pt crestere copii? multumesc
Care este data prgnozata a nasterii?
Singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.
si totusi care este raspunsul referitor la ce am scris? perioada in care am fost in ind pt crestere copil grad grav si cu pauza de la intreruperea acesteia pina la reangajare cum este?
perioada de intrerupere de 3 luni in ultimele 12 luni dinaintea nasterii = nu aveti stagiu sa intrati in al doilea cic.
Primul cic este stagiu, intreruperea aia e problema ....
daca stim data presupusa a nasterii, putem sa vedem cata intrerupere aveti (daca e doar o luna in ultimele 12 luni, mai exista o posibilitate sa beneficiati).
Daca nu stim dpn, nu va putem raspunde.
data probabila a nasterii ar putea fi pe la sfirsitul lunii iulie insa ar mai fi de precizat ceva' este o sarcina gemelara si s-ar putea naste premarur datorita acesstui fapt .