Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... includere sporuri in salariu de baza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

includere sporuri in salariu de baza

Care este scopul angajatorului in includerea sporurilor de vechime si de firma in salariul de baza si ce consecinte are privitor la cuatumul salariului al persoanei angajate?La 01.01 2008 mi s-a inclus in salariul de baza sporul de vechime si sporul de firma,scriind in carnetul de munca 949 lei( salariul de baza).
Angajatorul a considerat ca nu mai este necesara majorarea salariului prevazuta de HG 1051/2008.Precizez ca am functia de subinginer si indicele de ierarhizare aplicabil potrivit ccm la nivel national este de 1,5
Majorarea salariului de baza prin includerea sporurilor in acesta, substituie aplicarea HG 1051/2008?
Va multumesc
Parerea mea este ca majorarea salariului de baza prin includerea sporurilor in acesta, nu substituie aplicarea HG 1051/2008....
Cum sa-mi sustin aceasta parere in fata instantei de judecata?
Pe data de 5 martie 2012 am un nou termen de judecata ,pentru recuperarea drepturilor banesti Parata sustine ca la data de 01.01.2009 salariul minim era 600 lei la care a adaugat indicele de ierarhizare de 1,5, rezultatand salariul de 900 lei,iar in cartea de munca la aceea data este inscris 949 lei Consider ca la salariu de 900 lei ( salariu minim pentru sing) trebuia adaugat sporul de vechime de 25% si sporul de firma de 12% ,in acest caz salariul era de 1233 lei
Cum trebuie sa sustin aceasta in fata instantei de judecata
Este necesar sa insist pentru un expert contabil pe probleme salariale?In acest caz care sunt obiectivele pentru expertiza
Cu multumiri
Ce salariu minim brut negociat /unitate ati avut in ccm in 2008?Daca acesta coincidea cu salariul minim brut/tara garantat in plata ,sau era mai mic era normal ca odata cu intrarea in vigoare la 1 octombrie a HG 1051/2008 sa se aduca acest salariu la nivelul de minim 540 lei.prevazut de hotararea de guvern
Pornind de la acest nivel si avand in vedere ca coeficientii de salarizare se aplica la salariul minim negociat pe unitate,trebuiau recalculate noile salarii de baza la care se includeau mai apoi sporul de vechime si sp. de firma.Daca presupunem ca sal.minim/unitate a fost 540,atunci salariul dvs. la care trebuiau incluse sporurile era de 1,5x540=810lei
Trebuie de avut in vedere si faptul ca salariul cuprinde salariul de baza, indemnizatiile, sporurile, precum si alte adaosuri.

later edit:

La nivel de 1 ianuarie 2009,calculul este 600x1,5=900lei,la care se includ sporurile.
Argumentati prin faptul ca salariul este alcatuit din sal de baza si sporuri si cu faptul ca
aveati in ccc un nivel al salariului minim brut negociat probabil sub 600 lei la data de 1ianuarie si care trebuia adus la nivelul minim garantat in plata.pt.,ca acesta este baza la care se aplica coeficientii de ierarhizare,respectiv 1.5 in cazul subinginerului(st. ssd)prevazut in ccm aplicabil atunci. (s-a modificat salariul minim brut /unitate prin raportare la hg ,deci se modifica si salariul de baza individual,care este baza pt. includerea sporurilor ulterior)
ContSters136493, utilizator
In data de 5 martie 2012 am avut un nou termen la instanta ,privitor la recuperarea drepturilor banesti cf HG 1051/2008
Insanta a admis cererea mea si mi-a aprobat experiza contabila
Va rog sa ma lamuriti ,cum este corect sa calculeze expertul aplicarea HG 1051/2008, la salariul minim brut in plata sau la salariu de baza pe care eu il am in carnetul de munca (pe care l-am obtinut dupa aprox 25 ani de munca). Concret la data de 01.01.2008 soc. parata a inclus in salariu de baza 675 lei toate sporurile (25% spor vehime si 12 % fidelitate)
Instanta a constat ca soc parata nu a operat in carnetul de munca aceasta majorare adica indicele de ierarhizare de 1,5 pentru functia ocupata ( sing) si mi-a aprobat expert pentru stabilirea sumei
Va mutumesc