Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Pierdere de recuperat ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Pierdere de recuperat ?

Am urmatoarea situatie:2007-pierdere=1.200.000; 2008-pierdere=300.000;2009-profit =300.000;2010(1)-profit =300.000;2010(2)-profit=200.000;2011-profit=300.000.

Daca Pierderea se recupereaza cinci ani consecutiv pot in 2012 sa mai recuperez 300.000 din 2008 daca la decl.101 imi ramane de recuperat 400.000 in anii urmatori?

Si daca la decl.101 mai completez aceasta rubrica de recuperat in anii urmatori?
Pierderea fiscala se ia in calcul la determinarea impozitului pe profit.
Banuiesc ca va referiti la pierderea fiscala.
Doar aceasta se recupereaza in 5 ani pentru inclusiv anul 2008, iar cu 2009 in 7 ani.
Pierderea fiscala nerecuperata in 5 ani, respectiv 7 ani, nu se mai ia in calcul pentru stabilirea impozitului pe profit in al 6 - lea, respectiv al 8- lea an.

In cazul dvs. daca suma de 1.200.000 lei este pierdere fiscala si nu contabila, aferenta anului 2007, se recupereaza in urmatorii 5 ani : 2008, 2009, 2010, 2011 si 2012.
Deci la D 101 pentru 2011 veti avea 100.000 lei de recuperat pentru 2007 si 300.000 lei pentru 2008.
Pentru pierderea nerecuperata aferenta anului 2007 mai aveti doar anul 2012 in care o puteti recupera.
Daca cei 100.000 lei nu ii veti recupera din profitul anului 2012, presupunand ca este mai mic de 100.000 lei sau ca nu veti avea profit, aceasta suma nu va mai putea fi luata in calcul pentru stabilirea impozitului aferent anului 2013.

Profit/Pierdere contabila = Venituri - Cheltuieli
Profit/Pierdere fiscala = (Venituri - Cheltuieli ) + Cheltuieli nedeductibile
Multumesc de parere!Dar totusi nu cred ca e corect!2010 nu se imparte in doua perioade fiscale ?? Si prin urmare nu se iau in calcul ca doi ani si pentru recuperare???Iar in ce priveste pierderea din 2008 intrebam daca o mai pot recupera in 2012?
Cod fiscal
ART. 26 Pierderi fiscale

(1) Pierderea anuală, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.

(5) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), pierderea fiscală anuală realizată începând cu anul 2009, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.

Chiar daca am omis faptul ca pentru anul 2010 s-au considerat 2 ani fiscali, prin aplicarea art.26 Cod Fiscal, nu aveti de facut decat un calcul matematic.

Important este ca profitul fiscal/pierderea fiscala sa fie determinate corect pe fiecare an fiscal.

Astfel 2007 il puteti acoperi pana in anul 2011 inclusiv.
Ceea ce ramane neacoperit nu se ia in calcul pentru anul urmator, respectiv 2012.
Anul 2008 se mai poate acoperi doar din profitul anului 2012, daca va exista.

2007 se acopera in 5 ani fiscali, respectiv 2008, 2009, 2010-1 si 2 si 2011.
2008 se acopera in 5 ani fiscali, respectiv 2009, 2010- 1 si 2, 2011 si 2012.

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema : la calcul impozitului pe profit nu se tine cont de pierderea fiscala din decl 101 a anului anterior celui in calcul, (care cumuleaza pierderea si din anii precedenti) sau se tine evidenta separata a declaratiilor. multumesc.